U Domu vojske u Nišu danas je održana druga konferencija „Devojke koje menjaju svet“, u organizaciji Kancelarije za mlade i Sigurne kuće.
Poslata je poruka da žene mogu biti mnogo uspešnije od muškaraca i ravnopravnije, što i jeste slučaj u pojedinim obalstima, ali da pre svega moraju biti ono što zaista jesu i da se vode svojom željom.
Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće, istakla je važnost ekonomskog osnaživanja devojaka.
“Puno je uspešnih devojaka u našem gradu koje imaju uspešnu karijeru i koje imaju iza sebe puno rada i motivacije, a cilj je upravo da negde predstavimo te devojke i dobre primere i da budu uzor ostalim devojkama. Jako je važno raditi i na ekonomskom osnaživanju devojaka jer samo ekonomski osnažena žena je jaka žena”, rekla je Šćelić, pa dodala da se stanje kada je reč o stereotipima prema ženama poboljšalo:
“Sve tribine koje organizuje Sigurna kuća jesu na temu nasilja u porodici, kao i nasilji prema ženama i da im pomognemo kako da to nasilje prepoznaju. Smatram da su ovakve konferencije od izuzetnog značaja. Pre tri godine smo radili istraživanje sa našim građanima na temu stereotipi i predsrasude prema nasilju prema ženama .Upoređujući situacije od pre 8-9 godina mogu reći da postoji jedan pozitivan pad, to su pokazali rezultati istraživanja, što i uočavamo. Više se govori o problemu, o podizanju svesti. Ne možemo da kažemo da je situacija izuzetna i da smo potpuno uspeli.”
Maja Sević iz Udruženja za negovanje tradicije “Višnja”, istakla je da su se na ovom mestu okupili da bi poslali bitnu poruku.
“I danas smo tu da ovim mladim damama pružimo mogućnost da svoje kreativne ideje mogu sa nama da ostvare, a i da im damo jednu lepu poruku: “Dođite da zajedno menjamo svet”. Mi se zadnjih desetak godina bavimo očuvanjem i negovanjem tradicije kroz obuke raznih starih zanata, tako da mnogi mogu kod nas da nauče samo proces proizvodnje, od samog repromaterijala do gotovog proizvoda”, rekla je Sević, pa poručila:
“Koja žena nije uspela u svom cilju? Žene stvaraju mostove i gaze planine tamo gde ne postoje mostovi. Kad smo krenuli imali smo neku svoju viziju, a sada smo ponovo tu i rastemo svakog dana.”
Na radionicma koje organizuje ovo udruženje se može naučiti, između ostalog, o tkanju, pletenju, vezenju, krojenju, šivenju, o stolarskom zanatu, na savremenije načine, ali i o slikanju sa vunom, koje je pomalo zaboravljeno.
Jovana Ilić, student druge godine Ekonomskog fakulteta, našla se na konferenciji u ulozi aktivistkinje i govorila na koji način žene mogu promeniti svet.
“Pre svega liderstvom i timskim radom, što je i moja uloga danas, da prikažem kakav je rad u timu i kako može naše učešće delovati kada smo individualac, odnostno kada smo timski igrač, i to sve uporediti u jednu celinu. Svako na neki način ima svoj izbor, da li će ostati u prosveti i biti prvak na fakultetu, da li će pokrenuti neki svoj biznis, raditi u korporaciji ili se baviti sportom Sve je to uloga koju mi biramo, tako da je bitno da žene rade ono što vole i ispune svoj cilj bilo da im je na prvom mestu porodica, posao ili nešto sasvim treće.”
Jelena Milošević iz Vranja je doktor medicine i smatra da su žene u mnogim oblastima bolje, ali i zastupljenije od muškaraca.
“Same žene su jako uspešne, odgovorne i verujem da po mnogim kvalitetima mogu da pariraju i da budu bolje od muškaraca. Prvenstveno, u oblasti medicine, moram reći da su žene dosta zastupljenije, da je to nekako ženski poziv, ali mogu reći da su mnogo uspešnije. Prvenstveno moja poruka svim ženama, ali i svim mladima, je da pokušaju da promene svet, ali i da ostvare svoje želje. Ono što je važno jeste i da se ne obeshrabre u slučaju da nešto od njihovih želja ne ide po planu, već da upravo u takvim trenucima skupe snagu, da se trude još više i budu produktivniji i sigurno će doći do uspeha i ostvarenja svojih želja.”