U Gradskoj kući u Nišu održan je sastanak gradonačelnice i predstavnika prodavaca sa kvantaške pijace, kako bi se uvidele mogućnosti za rešavanje problema prodavaca koji prodaju izvan same pijace, duž Ulice Đuke Dinića.
Na taj način, prema rečima predstavnika prodavaca, oni dolaze u situaciju da posluju u minusu, a i JKP Tržnica, kako procenjuje direktor ovog preduzeća, na potencijalnom gubitku je od oko 3.000.000 dinara.
Međutim, prema rečima gradonačelnice, pokrenuće se akcije kažnjavanja nelegalnih prodavaca i očekuje da se problem reši u narednih šest meseci.
„Ovaj problem već imamo nekoliko godina i sporadično smo ga rešavali i problem bi bivao rešen kada bismo se svi uključivali kroz institucije. Međutim, sada je ponovo veliki broj onih koji preprodaju svoju robu, ne na kvantažu, nego duž ulice, i od večeras ćemo krenuti sa akcijama. Akcije će biti narednih šest meseci, zajendo sa Komunalnom inspekcijom GO Crveni krst, zajedno sa Komunalnom milicijom, i nadam se da će provera uroditi plodom i pomoći ljudima koji su na kvantašu da legalno prodaju svoju robu, da zarađuju i da od toga žive. Bili su jako nezadovoljni onim što se dešava svake noći pored velike pijace i trudićemo se da pomoću institucija taj problem rešimo.”
Kada je reč o odgovornosti, gradonačelnica kaže da je problem u nedovoljnom broju ljudi, ali da je rešenje moguće.
“Gradske opštine će vam reći da nemaju dovoljan broj ljudi, ali to ne treba uvek da bude razlog, niti izgovor. GO Crveni krst ima dobru Inspekcijsku službu. Rekla bih da je možda velika teritorija za mali broj inspektora koji rade, ali kada imamo organizovanu i sinhronizovanu akciju, zajedno sa Tržnicom, i kada se priključe naša Komunalna milicija i inspekcijske službe drugih opština, problem i može da se reši. Uostalom, noćas ćemo krenuti i videti koliko će to dati efekta.”
Srđan Marinković, predstavnik prodavaca na kvantažu je istakao da je sada na samoj pijaci tek oko 20 prodavaca,što je mnogo manje u odnosu na prethodnu godinu kada je bilo 40-50.
“Nama je problem što plaćamo ulaze na Kvantašu i zakup mesta, a sve manje ima i kupaca i dobavljača. Manja je konkurencija i samim tim manja prodaja. Ovde smo zato što se odvija nelegalna prodaja u ulici Đuke Dinića i hteli smo da ukažemo na problem koji imamo gradonačelnici, da nam nekako pomogne i stane na put toj sivoj prodaji. Nema nijednog poljoprivrednika tamo. Svi su otišli u ulicu Đuke Dinića, jer tamo mogu besplatno da prodaju, a ovamo moraju da plate ulaz.”
U ulici Đuke Dinića, kako kaže, robu sada kupuju pijačari koji imaju tezge na bulevarskoj pijaci, trošarinskoj pijaci, palilulskoj pijaci, kao i ljudi koji dolaze iz Aleksinca, Svrljiga, Knjaževca, Pirota…
“Svi koji su dolazili na Kvantašku pijacu, sada idu tamo”, tvrdi Marinković, pa objašnjava do kakve situacije ih je dovelo to:
“Mi sad radimo u minusu i čak dižemo kredite da bismo isplatili ono što smo izgubili”, kaže Marinković, i dodaje da je jedini zahtev da institucije rade svoj posao.
Goran Đorđević, direktor JKP za pijačne usluge “Tržnica Niš” ističe da je ovo veliki problem koji traje godinama i decenijama.
“Ulica Đuke DInića je praktično pretvorena u novu kvantašku pijacu, a sve manji broj prodavaca i kupaca se sada nalazi na kvantaškoj pijaci u Nišu. Taj problem treba da se reši i Grad je sada našao način i pozvao sve kompetentne ljude koji bi mogli da reše ovaj problem i očekujemo da će biti rešen. Svi koji prodaju van pijace krše više zakona. Govorim o Zakonu o komunalnoj delatnosti, Zakonu o trgovini i još nekim.”
Prema njegovim saznanjima , prodavci u Ulici Đuke Dinića svoja mesta zauzimaju već od 3 sata ujutru.
On je objasnio da su i prihodi Tržnice samim tim mnogo manji, jer ilegalni prodavci ne plaćaju izdatke koje bi trebalo, a s obzirom na to da mesto na kvantaškoj pijaci košta 3% od vrednosti robe, procenjuje da je gubitak ovog JKP-a oko 3.000.000.