Projekat o održivosti registra investicionih lokacija danas je predstavljen u Gradskoj kući u Nišu, na sastanku sa Republičkim geodetskim zavodom i projekt menadžerom iz Švedske Matijasom Rantenenom.
Ovo se sprovodi u okviru projekta „Unapređenje poslovne klime u Srbiji, koji se realizuje zajedno sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj, a Grad Niš je u ulozi pilot-Grada u formiranju Nacionalnog registra investicionih lokacija.
Kroz ovaj projekat se ne nude nikakvi investicioni podsticaji, već samo geografske i tehničke karakteristike, koje pomažu u daljem odlučivanju.
Saša Rikanović iz Republičkog geodetskog zavoda istakao je da u ovom projektu učestvuju praktično sva ministarstva Republike Srbije.
“Projekat se realizuje sredstvima Švedske razvojne agencije, koja u saradnji Republičkog geodetskog zavoda i sličnog zavoda iz Švedske sprovodi projekat. Sada smo prišli kraju projekta i Niš je tu kao izuzetno velika pomoć, da nam pomogne da bolje razumemo šta je ono što će investitorima biti potrebno i kako da se cela ekonomska situacija u Srbiji poboljša, da bi se privukli investitori.”
Matijas Rantanen, projektni menadžer Lant Materijata, švedske agencije za mapiranje i kartografiju, naglasio je da ovaj projekat uključuje srpske opštine.
“Radim kao projektni menadžer za Švedsku agenciju za mapiranje i kartografiju, koja radi na ovom projektu kao zajednički poduhvat, ali ovo je takođe projekat koji uključuje opštine u Srbiji. Za nas je veoma bitno da imamo priliku da susretnemo predstavnike opština u Srbiji i da dobijemo povratne informacije”, rekao je Rentinen, pa dodao da smatra da će ovaj projekat pomoći u promociji opština.
Milan Trifunović, predstavnik KLER-a, objasnio je da se trenutno radi na nacionalnoj fazi registra investicionih lokacija.
“Mi smo pilot jedinica lokalne samouprave, koja zajedno sa partnerima razvija taj softver koji će prezentovati lokacije. Ovo je prvi korak u nizu, tako da još uvek nemamo spisak lokacija koje će se naći u tom registru. Radi se na usavršavanju softvera i načina prikaza tih lokacija, koje će biti u nacionalnoj bazi.”
Rikanović je objasnio u čemu Niš pomaže u okviru projekta.
“Niš nam sada pomaže da osetimo šta je to što je investitorima važno da pročitaju i da li možemo još koju informaciju da dodamo i tako obezbedimo da investitor, putem pretrage, što brže i što lakše smanji broj lokacija i broj kontakata. Da i mi i investitori prestanemo da gubimo vreme, nego da, kada dođe, bude iskreno zainteresovan i da je prepoznao Grad Niš kao mesto gde bi mogao da krene sa svojim investicijama”, rekao je Rikanović, pa dodao:
“Trenutno je Republički geodetski zavod u ogromnoj ekspanziji svojih digitalnih servisa, usluga i rada. Čak smo otišli mnogo ispred drugih državnih organa. Često imamo i problema da ne možemo sve informacije da dobijemo u digitalnoj formi, koje nam trebaju. Tu nam, ustvari, opštine i gradovi, poput Niša, pomažu da investitorima obezbedimo informacije koje se, najčešće, tiču urbanističkih elemenata, zatim elemenata o potencijalu radne snage, zatim potencijalu koji zavisi od vetra i sunca… Baza i nivo podataka će rasti kako digitalizacija u Srbiji raste. Ograničila nas je, i da nije bilo svesrdne pomoći lokalne zajednice, ne bismo mogli ni ovo da objavimo. Naravno, imamo ogroman broj podataka koji se već čuvaju u digitalnom formatu. Oni su lako dostupni i omogućavaju pretragu.”
Baza investicionih lokacija ne podrazumeva samo lokacije koje su zanimljive za izgradnju fabrika i industrije.
“Tu dolaze u obzir sve vrste investicija, u odnosu na namenu prostora, koju definiše važeći planski dokument, kojim se predvidi neki prostor za izgradnu hotela ili fabrika, ili bilo koje namene, a onda u skladu sa tom namenom vršimo prikaz lokacija, bez obzira na vlasništvo – da li je to Republika, Grad ili privatna svojina. U saradnji sa ovim projektom uneli smo tri lokacije u pilot projekat. Sve tri se odnose na zonu u neposrednom okruženju akva parka na Loznom kalemu. Namena je turističko-ugostiteljska”, naveo je Rikanović.
Vladislav Marjanović iz Gradskog veća smatra da je cilj ovog projekta da olakša proces odlučivanja budućeg investitora, a sa druge strane da ubrza samo investiranje. Takođe je otkrio da je sve manje strateških pozicija, koje su imovina Grada, ali da će ih obezbediti eksproprijacijom ukoliko bude bilo potrebe.
“Cilj ovog projekta je da olakša proces odlučivanja budućeg investitora, a sa druge strane da ubrza samo investiranje. Ovo je nacionalni projekat, a jedan od segmenata projekta je upravo kreiranje lokalnih registara investicija, a Grad Niš je odabran kao pilot-Grad na kome će se ovo raditi. Generalno sam siguran da će se proces investiranja ubrzati, jer će potencijalni investitor brže odlučiti i neće ga kočiti neka administrativna barijera, kao do sada. Sve je manje strateških pozicija, što se tiče imovine Grada, ali ako se bude pojavio investitor, Grad može na razne načine, eksproprijacijom, obezbediti dodatne lokacije. Iskreno se nadam da će praksa pokazati da je ovo dobar potez.”
Dragan Milovanović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj smatra da će se ovim unaprediti poslovanje.
“Grad Niš je prepoznat kao jako povoljno poslovno okruženje. Ovim ćemo svakako unaprediti naše poslovanje i omogućiti stranim i domaćim investitorima da imaju lakši uvid u bazu lokacija za koje su zainteresovani. Prepoznati smo u ovom projektu kao neko ko je dao dobru pilot-loakciju i svakako ćemo bazu dopuniti mnogobrojnim lokacijama sa teritorije našeg Grada.”