Naslovna Niš Poznati dobitnici najvišeg priznanja Grada Niša „11. januar“

Poznati dobitnici najvišeg priznanja Grada Niša „11. januar“

0
Dobitnici 11 januar foto: GP018

Danas je održana 4. sednica Komisije za dodelu nagrada Grada niša, na kojoj je odlučeno i ko su laureati za ovu godinu. U pojedinačnoj konkurenciji, to su dr Milan Lazarević, lekar klinike za kardiovaskularne bolesti, i selektor fudbalske reprezentacije Dragan Stojković Piksi, dok su u konkurenciji kolektiva nagradama ovenčani Klub privrednika Naissus Niš, 63. padobranska brigada i Centar za socijalni rad.

Gradonačelnica Dragana Sotirovski, koja je deo ove Komisije, bila je sprečena da glasa zbog smrtnog slučaja u porodici, dok je njena zamenica bila na službenom putu, pa je prilikom glasanja izostajao glas gradončelnika, jer član koji je zamenjivao je samo učestvovao u radu komisije, bez prava glasa, po preporuci stručne pravne službe.

Predsednik Skupštine dr Boban Džunić obajsni je proceduru dodele priznanja.

dr Boban Džunić foto: GP018

„Upravo je završena 4. sednica Komisije za dodelu nagrada Grada Niša, na kojoj smo doneli odluku o dobitnicima nagrade “11. januar” za 2021. godinu. Nagrada “11. januar” je najviše priznanje Grada Niša, koje se dodeljuje za izuzetna dostignuća koja afirmišu grad u privrednim, društvenim i drugim oblastima. Nagrada se sastoji od diplome statueta oslobodiocima Grada Niša i novčanog iznosa i može se dodeliti pojedincu ili pravnom licu , pojedinačno ili zajednički, bez obzira na vreme i oblast dostignuća. Podsećam da Komisiju za dodelu nagrada Grada Niša čine Predsednik Skupštine Grada Niša, koji je po funkciji i predsednik Komisije, gradonačelnica Grada Niša Dragana Sotirovski, predstavnik Univerzotet u Nišu, predstavni Eparhije niške i predstavnik Vojske, koji je u ovom slučaju bio major Miloš Dimitrijević.”

Napravio je i osvrt na istorijat ovog priznanja.

“Nagrada se dodeljuje od 1995. godine, tradicionalno, i to na svečanoj sednici na dan oslobođenja Niša od Turaka. U ranijem periodu je ovo priznanje bilo nagrada “Oslobođenje Niša”, koje se na dan oslobođenja Niša od fašizma, 14. oktobra, dodeljivalo u periodu od 1989. do 1995. godine. Prvi dobitnici nagrade “11. januar” bili su prof dr Mile Ilić, kao predsednik Socijalističke partije u Nišu, Fabrika duvana Niš, dok ove godine, na javnim pozivima su stigla 23 predloga, i to 17 za pojedince i 6 za kolektive.”

Doktora Milana Lazarevića je za ovu nagradu predložila Klinika za kardiohirurgiju KC Niš.

“Mogu reći ukratko da je jedini specijalista transfuzijske medicine u KC Niš, koji je formirao prvo i za sada jedino odeljenje za ekstrakorporalnu cirkulaciju i hemostazu van Beograda. Na ovaj način su građanima Niša, ali i svim bolesnicima sa juga Srbije omogućene nove i veoma složene i komplikovane usluge i procedure, koje su značajno podigle nivo i kvalitet rada, ne samo na Klinici za kardiohirurgiju, već u celom KC Niš. Ovo se ogleda i u značajno nižoj stopi komplikacija i mortaliteta kod bolensika, koji se podvrgavaju najsloženijim hiruškim procedurama. Mnoge procedure koje pomenuti dr Lazarević sprovodi na našoj klinici su navedene, tako da svako to može da zatraži i dobije.“

Dragan Stojković Piksi je kao selektor fudbalske reprezentacije Srbije, ostvario veliki uspeh osvajanjem prvog mesta u grupi kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i direktnim plasmanom na isto.

„on je bivši fudbaler FK Radnički Niš, odigrao je veliki broj utakmica za naš klub. 1982. prvu svoju prvenstvenu utakmicu protiv Vardara iz Skoplja i svoju završnu, oproštajnu utakmicu, takođe je odigrao protiv Vardara u dresu Radničkog. Današnji je selektor reprezentacije Srbije, koja je prošla, kao prvoplasirana, grupu kvalifikacija, i slobodan sam da kažem da je to bilo najviše zaslugom našeg sugrađanina.”

Od 6 predloga za nagrade kolektivima, dodeljene su tri, od čega dve jednogslasno, Klubu privrednika Naissus i 63. padobranskoj brigadi.

„Klub privrednika Naissus Niš je sastavljen od tridesetak kompanija koje rade više od 20 godina. Ove kompanije zapošljavaju ukupno vie od 3000 radnika, a ostvaruju ukupan prihod veći od 220 miliona evra, od čega korist ima kompletna društvena zajednica. Činjenica da su ovi privrednici do sada uložili više od 150 miliona evra u kompanije koje posluju na ovim prostorima, potvrđuje njihovu rešenost da i u budućnosti plaćaju porez i zapošljavaju radnike na teritoriji našeg grada. Klub privrednika postoji već sedam godina, uradio je mnogo na promociji društvene odgovornosti, u najtežim vremenim pandemije koronavirusa i lično sam svedok koliko su pomogli našem gradu i gradskim institucijama.“

63. padobranska brigada je elitna jedinica Vojske Srbije i prepoznatljiva je kao obeležje Niša, sa kojim ima neraskidive veze preko 50 godina.

„Ova jedinica namenjena je za izvršavanje specijalnih izviđačkih operacija, kao i za borbeno traganje i spašavanje dubko izaneprijateljskih linija. Danas 63. padobranska brigada neguje tradicije vojnih jedinica koje su postojale u bivšoj Jugoslaviji. 63. padobranska brigada osnovana je 5. decembra 1967. godine i u Nišu je bazirana do današnjeg dana. U proteklom periodu jedinica je godišnje školovala na stotine padobranaca, koji su u njoj bili na služenju vojnog roka. Bila je okosnica za razvoj sportskog padobranstva u celoj bivšoj Jugoslaviji. Predlagač je Udruženje veterana 63. padobranske brigade, uz podršku Saveta Udruženja boraca Srbije, Udruženja veterana žandarmerije, Udruženja veterana pilota “Kurjaci sa Ušća”, Udruženje veterana 125. motorizovane brigade “Košare”, Udruženje žena ratnih veterana i ratnih i vojnih invalida Srbije, Udruženje ratnih i vojnih invalida porodica palih boraca i fondacija “Srpski borac”.”

Za treću nagradu je bilo dileme između Muzičke škole u Nišu i Centra za socijalni rad.

Komisija 11. januar foto: GP018

“Od prisutna četiri člana, glasala su tri, od toga je jedan glasao za Muzičku školu, jedan je bio uzdržan, a najviše glasova dobio je centar za socijalni rad “Sveti Sava”, koji ove godine obeležava 60 godina postojanja, i kao najveći centar u Srbiji uspešno traje i prlagođava svoje usluge potrebama korisnika, kroz uvođenje novina u radu, koje prate svetske trendove. Oko 7000 porodica godišnje primi novčanu pomoć pd Centra za socijalni rad, 23 hiljade zahteva se obrade godišnje, 1000 korisnika narodne kuhinje, oko 500 starijih lica pod starateljskom zaštitom smeštenih u dom, zaštita dece, oko 120 dece dobija hraniteljsku porodicu, svoj drugi dom, zaštita dece u brakorazvodnim parnicama i postrazvodnim konfliktima itd. Svi smo svedoci i koliko je ovaj centar za naš grad uradio i tokom pandemije, a podsećam naše sugrađane i da je za onih 10 porodica, kojima su izgoreli domovi na ulazu u Niš, Centar za socijlani rad opredelio značajna sredstva.”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde