Naslovna Društvo Javno-privatno partnerstvo Gradske toplane sa ciljem zaštite životne sredine

Javno-privatno partnerstvo Gradske toplane sa ciljem zaštite životne sredine

0
Predrag Milačić foto: GP018

Predrag Milačić, v.d. direktor Gradske toplane, govorio je danas nakon sednice gradske Skupštine o naredneim koracima preduzeća na čijem je čelu.

On je istakao da je za program poslovanja za 2022. godinu najznačajnija stavka javno-privatno partnerstvo.

“Time je predviđeno gašenje tri postojeće kotlarnice koje koriste mazut, odnosno lož-ulje. Predviđeno je i priključenje na daljinsko grejanje čitavom niza javnih objekata, od kojih bih pomenuo Opštinu Pantelej i Dom Duško Radović, koji se nalazi u Panteleju. Predviđeno je i da naselje na Delijskom visu, koje je priključeno na Toplanu Krivog Vira, našu najveću toplanu, bude priključeno na našu novu kotlarnicu, čime bi se u tom delu grada popravilo grejanje, s obzirom na to da su oni najudaljenija tačka u odnosu na našu glavnu kotlarnicu. Benefiti koje očekujemo od ovog javno-privatnog partnerstva su, osim zaštite životne sredine, jer će se primarno kao gorivo koristiti biomasa na tim toplotnim izvorima.”

Zatim je bliže pojasni o šta će značiti korišćenje biomase kao glavnog izvora toplote.

“Biomasa u postrojenju sa visokim stepenom sagorevanja i sa najnovijim standardima filtera, takozvanim elektoro filterima, tako da će to doprineti ekološkoj situaciji. U Evropi se dešava i gasna kriza, ali srećom u Srbiji još uvek njome nismo pogođeni kao Evropa, obzirom na aranžmane sa Ruskom Federacijom o snabdevanju gasa. Dugoročno se očekuje povećanje cene gasa. Biomasa je kao energent domaći, ne podrazumeva odliv deviza u inostranstvo i ima mnogo sporije promenjivu cenu kretanja, ne zavisi od svetskih berzi i cene kretanja se utvrđuju u skladu sa cenovnicima Srbijašume, kao glavnog izvora biomasa u Srbiji.”

Naveo je i kakve to posledice donosi lokalnoj zajednici.

“Razvoj lokalne zajednice, jer će neki privatni biznis morati da prikuplja to drvo, da ga obrađuje i transportuje, zaposlićes e i neki novi ljudi, a nama će, kao Toplani, omogućiti da ne budemo prinuđeni da svojim sredstvima vršimo taj investicioni ciklus. Obzirom da ćemo ovo pokriti javno-privatnim partnerstvom, iamćemo dovoljno sredstava da na preostalim tioplotnim izvorima izvršimo konverziju na neke pogodnije energentne, prirodni gas kao trnzicionui element, ili biomasu, a razmatramo i sloranu energiju itd.”

Milačić je objasnio i detalje ugovora.

„Predviđeno je da tokom perioda od trideset godina postoji ugovorna obaveza za preuzimanje određene količine toplotne energije od privatnog partnera, koja ima jasnu formulu po kojoj se utvrđuje. 97% cene zavisi od kretanjea biomase na tržištu, a 2,5% od kretanja prirodnog gasa, tako da faktički skoro stopostotno zavisi od kretanja biomase, za koju sam već rekao da su cenovnici Srbijašuma, koji su slabo promenljivi, gotovo nepromenljivi, tako da očekujemo stabilnu cenu u sledećem tridesetogodišnjem periodu. Celi rizik je na strani privatnog partnera”, tvrdi Milačić, pa dodaje:

“On treba da uloži nekih 7 i po miliona sredstava da izgradi ta postrojenja i da ih praktično, kroz prodaju toplotne energije. vraća u budućem periodu. Na nama je da povežemo lokaciju OŠ Mika Antić sa Opštinom Pantelej i Domom Duško Radović i sa našim trenutnim toplotnim izvorom, koji se nalazi u poleđini matejevačkog puta. Za to već imamočvsta obećanja Kancelarije za upravljanje javnim radovima da ćemo od kroz rekonstrukciju Doma Duško Radović i Opštine Pantelej dobiti ta srestva, da faktički radove izvrši Toplana, ali sredstvima Republike. Druga naša obaveza je da na lokaciji Apelovca izradimo jedan kraći povezni toplovod sa postojećim toplovodom iz kotlarnice PMF-a i da, to je već malo veća deonica, poežemo tu buduću kotlarnicu Apelovca sa naselje Delijski vis.”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde