U Naučno-tehnološkom parku Niš potpisan je Sporazum o poslovnoj saradnji i strateškom partnerstvu između ove institucije i Javnog preduzeća Pošta Srbije.
Cilj ovog sporazuma je uključivanje mladih i obrazovanih kadrova zaposlenih u tehnološkim i startap kompanijama , koje posluju u okviru Naučno-tehnološkog parka Niš, u digitalizaciju poslovnih procesa Pošte Srbije.
Zoran Đorđević, v.d. direktor Pošta Srbije, izjavio je da je cilj digitalizacije da se da šansa mladim ljudima koji rade u NTP-u da sa svojim idejama, na neki način, uđu u Poštu Srbije.
„Imali smo, ne tako davno jedan sastanak ovde, i dogovorili smo se da posle mog obilaska i interesovanja ovih mladih ljudi ovde za inovacije i za to da imaju priliku i mogućnost da učestvuju u digitalizaciji Pošte Srbije, obzirom na velike planove koje mi, kao javno preduzeće, imamo. Verujem da će sve ono što sam tada video i sve što su mi tada predstavili, posle ovog potpisivanja biti prvi korak ka tome. Siguran sam da će neka od tih ideja biti implementirane i da te ljude čeka mnogo bolja budućnost, a ja sam zahvalan na tome što su odabrali Poštu Srbije kao firmu u kojoj će možda prvi put uraditi nešto i zaraditi neki novac.“.
On je istakao da su dobrodošle sve dobre ideje koje mogu da unaprede poslovanje Pošte Srbije.
„Naša želja je da se približimo korisnicima, da imaju bolju uslugu, i svakako su sve ideje dobrodošle i siguran sam da će neka od tih ideja biti implementirano. Mi posle ovoga imamo i jednu prezentaciju našeg IT tima, koji će u 10 tačaka predstaviti ono što smo mi zamislili, odnosno pravac u kom bi trebalo da ide Pošta Srbije i koje će to biti nove usluge, a onda ćemo videti da se u međuvremenu i sastanemo i vidimo na koji način oni mogu da uđu u Poštu Srbije.“
Kada je reč o sredstvima namenjenih za digitalizaciju, izjavio je da je finansijski plan za narednu godinu još uvek u izradi, ali veruje da će ih biti.
„S obzirom na to da sam ja na dužnost stupio u martu, nasledio sam budžet koji je donešen 2020. godine. Nismo imali mnogo prilika da ga promenimo, ali ono što je dobra stvar, to je da smo iz jednog minusa koji je bio na početku godine, treći kvartal završili sa 24 miliona evra neto dobiti. Svakako će biti predloženo Vladi da deo te dobiti ide u inovacije. Verujem da će do kraja godine biti, prema našim procenama, negde oko 30 miliona evra, tako da para za digitalizaciju imamo. Plan Vlade Republike Srbije, da Pošta Srbije do kraja godine bude najuspešnija kompanija, na dobrom je putu.“
Najavio je i koje su to nove usluge koje će biti dostupne korisnicima.
„Pored digitalizacije i mobilnog poštara, pripremamo mogućnost ostavljanja ili prijema i predaje paketa putem paketomata, što je potpuno inovativno i na mnogo višem nivou od sadašnje tehnologije paketomata. Svakako postoje neke usluge koje nisu direktno vezane za Poštu, ali Pošta kao državno preduzeće ima mogućnost da na neki način pruži tu uslugu našim građanima i privredi. To je e-arhiviranje, a kasnije mogućnost da se sve ono što je Vlada propagirala ne čuva u papirnom formatu, već digitalnom.Tu su i usluge slične Glovu, gde želimo da uposlimo studente, ali i sve one koji žele da ostvare dodatni prihod.“
Dr Milan Ranđelović, direktor Naučno-tehnološkog parka, istakao je dva aspekta ovakvog sporazuma.
„“Podrazumeva platformu preko koje će naši startapovi i firme koje posluju u okviru Naučno-tehnološkog parka imati prilike da predstave svoje ideje za digitalizaciju Pošte Srbije. Sa druge strane, predstavlja primer dobre prakse kako javna sredstva i jedna javna institucija, u okviru svog redovnog poslovanja, može uraditi nešto što ima širi kontekst dobrobiti za društvo, a to je podrška finasniranju i razvoju inovacija. Na taj način će Pošta Srbije saslušavanjem, i eventualnom implementacijom nekih rešenja koje rade kompanije, koje posluju u okviru NTP-a, omogućiti da se domaćom pameti praktično potpomogne proces digitalizacije Pošte Srbije“, rekao je Ranđelović, pa naglasio.
„Ja bih iskoristio priliku da kažem da je ovo, mislim, jedinstveni primer ovakve saradnje u Srbiji, da potencijal za razvoj inovacija i novih rešenja za potrebe našeg javnog sektora jeste veliki. Zahvalio bi se Pošti Srbije, ali i direktoru Zoranu Đorđeviću lično, jer je prepoznao ovu nišu i na taj način će pružiti podršku i Nišu i mladim ljudima koji se bave startapima, da praktično javna sredstva koja Pošta ulaže u svoju digitalizaciju, mogu da imaju direktnog uticaja na razvoj inovacija u našem regionu.“
On se nada da će ovakve saradnje u budućnosti biti i sadrugim javnim institucijama u Gradu i Republici.
„NTP pruža podršku svojim članicama na različite načine. Jedan od načina jeste i obezbeđenje finansiranja za razvoj njihovih projekata i podrška u obezbeđivanju tržišta. Ova vrsta saradnje sa Poštom Srbije je mehanizam kroz koji će neke kompanije, nadamo se, zahvaljujući svojim kvalitetnim idejama, moći da dođu do finasniranja za razvoj sopstvenih inovativnih proizvoda.“
Zadovoljstvo potpisanim sporazumom iskazao je i Ivan Simonović iz kompanije „Koming“, kaja posluje u okviru NTP-a u Nišu.
„“Posle potpisivanja ovog sporazuma će veliki broj članova NTP-a dobiti priliku da jednom velikom preduzeću, kao što je Pošta, prezentuju neka od inovativnih rešenja koja su se razvijala ovde. Konkretno, upravo ovi događaji i čine Naučno-tehnološki park kao idealno mesto za inovativne kompanije, jer putem ovakvih događaja čak i startap kompanije, koje su male, dobijaju priliku da jednom velikom preduzeću prezentuju neko od inovativnih rešenja koje je ovde nastalo“, rekao je Simonović, pa naglasio da to ne znači da su kompanije međusobno jedna drugoj konkurencija:
„Ne bih to tako nazvao. Ovo je mesto gde generalno razmenjujemo ideje, gde svako ima neku svoju nišu, i čak možemo da kažemo da je to pozitivna konkurencija. Ima toliko novih poslova i projekata, tako da samo može da se izrodi neka saradnja u okviru NTP-a“.