Drugi dan, sreda, 15. septembar, dnevni program :
Okrugli sto: „Drugo izdanje Sabranih dela Branka Miljkovića”
Narodna biblioteka „Stevan Sremac” u 11.00
Učestvuju: Goran Maksimović, Milan Aleksić, Jelena Novaković, Jelena Mladenović, Snežana Milosavljević Milić, Dragan Momčilović, Goran Stanković…
Večernji program
Otvaranje izložbe „30 godina Nagrade Žička Hrisovulja”
Galerija NKC-a u 18.00
Učestvuje: Ana Gvozdenović, autor izložbe
(više u nastavku posta)
Promocija knjige „Omama” Slobodana Vladušića
Mala sala NKC-a u 19.00
Učestvuju: Slobodan Vladušić, Dejan Stojiljković, Branislav Janković
(više u nastavku posta)
Molimo učesnike i publiku da se pridržavaju propisanih protiv-pandemijskih mera: nošenje maski, držanje distance, dezinfekcija ruku…
Izložba „30 godina Nagrade Žička Hrisovulja”
Povodom 30 godina manifestacije Žički duhovni sabor „Preobraženja“ Narodni muzej Kraljevo i Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani” iz Kraljeva priredili su izložbu „Preobraženja – 30 godina“. Namera autora izložbe, mr Ane Gvozdenović i kustosa Mirjane Savić, bila je da javnost upoznaju sa tri decenije postojanja Žičkog duhovnog sabora, podsete na njegove programske sadržaje i još jednom se osvrnu na poeziju dobitnika „Žičke hrisovulje“. Pokrenuta 1991, na talasu novog buđenja nacionalne svesti, manifestacija se u javnosti izdvojila jasno profilisanim i svedenim sadržajima, sa naglaskom na savremenoj pesničkoj produkciji.
Deo izložbe koji se predstavlja u Nišu posvećen je upravo laureatima prestižne pesničke nagrade „Žička hrisovulja“ (od Dobrice Erića do Nikole Vujčića). Prenoseći pokoji njihov stih i izvode iz autopoetičkih tekstova i preobraženjskih beseda želeli smo da vas podsetimo na lepotu pesničke reči i često zaboravljenu moć jezika. Jer, kao što je otvarajući Manifestaciju 2009. godine naglasio Nebojša Bradić, tada ministar kulture u Vladi Republike Srbije, „kultura i jeste stalno preobražavanje nas samih i zajednice koju činimo” a „samo onaj narod koji čuje svoju poeziju, raspoznatljiv je u geografiji i zapisan u istoriji”.
Promocija knjige „Omama” Slobodana Vladušića
„Berlinska tajna Miloša Crnjanskog“
Berlin u jesen 1928. miriše na benzin, meskalin i francuske parfeme. Bezimeni radnik dolazi u poslanstvo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca kako bi prijavio nestanak svog prijatelja Milutina Topalovića. Miloš Crnjanski, ataše za kulturu, i Miloš Verulović, vojni savetnik u poslanstvu i heroj sa Kajmakčalana, kreću u potragu za iščezlim čovekom. Trag ih vodi od luksuznih restorana i bučnih džez kabarea u kojima uživa vesela gradska elita do zapuštenih kvartova po kojima se vuku uživaoci opijata.
Stara poslovica kaže „Kada počneš da kopaš, nemoj nikada kopati do dna.“ Crnjanski i Verulović ipak jesu. Ovo je knjiga o tome šta su našli, tamo na dnu.
„U lavirintu međuratnog Berlina, osluškujući šum Vavilona, čekajući da se pokaže nakazno lice istorije i naslućujući neko novo zlo, Miloš Crnjanski kakvog dosad niste upoznali, a koji je opet onaj isti genije i tumač ljudskih i civilizacijskih posrnuća, vodiće vas kroz priču koja vam neće dati mira, ni na javi ni u snovima. Blistav i mračan, inteligentan i ubedljiv, novi roman Slobodana Vladušića predstavlja potpuno neočekivan iskorak u savremenoj srpskoj prozi i njegovo do sada najzrelije i najambicioznije delo.“ -Dejan Stojiljković
„Nije lako napisati bolju knjigu od ove.“ – Vladimir Kecmanović.