Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Gornja Toponica“ u Gornjoj Toponici kod Niša prva je zdravstvena ustanova u Srbiji koja za zagrevanje objekata koristi kotlarnice na prirodni gas kao ekološko gorivo. Nove kotlarnice i fasade zgrada, za čiju izolaciju je korišećna kamena vuna, urađene su u okviru projekta Javno privatnog partnerstva, zaključenog sa privatnim partnerom Resalta iz Beograda. Projekat ima za cilj smanjenje štetnih gasova, nivoa zagađenosti vazduha, bolju iskorišćenost toplotne energije, smanjenje troškova grejanja, poboljšanje uslova u kojima se leče pacijenti i poboljšanje uslova u kojima rade zaposleni. Vrednost projekta je 1,3 miliona evra i podržan je od strane Ministarstva zdravlja i Ministarstva zaštite životne sredine, a i Vladina Komisija za javno-privatno partnerstvo je prepoznala značaj ovog projekta. Povodom završetka projekta, bolnicu u Gornjoj Toponici obišli su predstavnici Ministarstva zdravlja, sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, Ivana Hadži Stošić, kao i predstavnik Resalta.
„Model javno-privatnog partnerstva smo pruzeli kao primer dobre prakse iz Slovenije. Važna nam je bila i pomoć svih javnih institucija, jer je ovo bio prvi projekat u Srbiji. Rezultati ove saradnje se sada vide, a samo u ovoj grejnoj sezoni je ušteđeno preko 23 miliona dinara, koji mogu da se ulože u druge infrastrukturne projekte za bolje uslove rada sa pacijentima. Smanjena je emisija CO2 na godišnjem nivou za 850 tona. Ovo je pozitivan primer saradnje javno-privatnog partnerstva koji može i dalje da se koristi, jer potencijala za ovakve projekte u Srbiji ima dosta“, kazao je Marko Mrzel ispred Resalta.
Sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, Ivana Hadži Stošić, istakla je da je završen veliki projekat koji ima za cilj zaštitu vazduha, ali su velike i uštede za grejanje koje će bolnica imati.
„Prešlo se na ekološko prihvatljive energente, smanjiće se zagađenje vazduha, a poboljšanje kvaliteta vazduha je jedan od primarnih ciljeva Ministarstva, koje je ove godine veliki broj aktivnosti sprovelo po ovom pitanju“, rekla je Ivana Hadži Stošić i dodala da će ministarstvo uvek podržavati projekte koji se bave zaštitom životne sredine.
Direktor Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Gornja Toponica“ u Gornjoj Toponici, dr Milan Stanojković je kazao da su na ovaj način poboljšani i uslovi u kojima se leče njihovi pacijenti.
„Ovaj projekat predstavlja značajno ulaganje i investiciju od 1,3 miliona evra, ali je ona omogućila da već sada, u prvoj godini kada primenjujemo novo ekološko gorivo, imamo uštedu od preko 20 miliona dinara na godišnjem nivou. Štedi se i leti, jer i sada za zagrevanje perionice i vode u kupatilima trošimo prirodni gas umesto preskupog lož ulja i tako će biti svake sezone, što je ogromna ušteda, a da ne govorimo o značaju za zaštitu životne sredine“, kazao je dr Milan Stanojković.
Od značaja je izolacija fasada na svim bolničkim objektima, jer se i na taj način štedi toplotna entegija.
„Psihijatrijske bolnice će uvek imati svoj značaj i zbog toga njih treba održavati na ovakvom nivou koji je dostojan čoveku koji se tu leči. Bolnica je institucija sa istorijom dugom preko 100 godina, sa zgradama koje su jako stare i u koje je moralo puno da se ulaže. Uz pomoć Ministarstva zdravlja i finansijsku podršku Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, renovirane su sve bolničke zgrade“, ističe Stanojković.
On naglašava da se dosta novina planira i u stručnom delu rada bolnice.
„Planiramo da i u stručnom delu puno toga menjamo i već sam u kontaktu sa kolegama iz Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu i u toku je priprema za realizaciju prve faze programa mentalnog zdravlja, koji je usvojila Vlada neposredno pred kovid period 2019. godine. Program podrazumeva period od 2019. do 2026. godine i uspostavljanje mreže centara za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici i da fokus pažnje i tretmana naših pacijenata iz ovakvih institucija prebacimo u zajednicu gde oni žive sa svojim porodicama, a naši mobilni timovi da budu njima na usluzi“, kaže dr Milan Stanojković.