Organizacija Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA je danas održala završnu konferenciju povodom projekta ”Grad Niš – ka rodno odgovornom programskom budžetu”.
U periodu od četiri meseca koliko je trajao projekat realizovan je set fokus grupa i sastanaka sa preduzetnicama na teme: šta znači biti preduzetnica danas, koji su motivacioni faktori, prepreke, izazovi, potrebe, da li je COVID i kako uticao na broj žena preduzetnica, koliko su preduzetnice upoznate sa programima i mehanizmima podrške…
U okviru projekta je uspešno realizovano i istraživanje na temu rodno odgovornog budžetiranja u Gradu Nišu, a na osnovu prikupljenih podataka izrađen je set preporuka za uvođenje rodnog budžetiranja sa posebnim akcentom na podršku ženskom preduzetništvu. Rezultati istraživanja i preporuke su dostavljene institucijama u Gradu.
U okviru smernica za uvođenje rodno odgovornog budžetiranja na lokalnom nivou, predviđeno je da se do 2024. godine zaokruži proces postepenog uvođenja rodno odgovornog budžetiranja za sve budžetske korisnike na svim nivoima vlasti, shodno članu 16. stav 1. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu. Imajući u vidu navedenu zakonsku odredbu potrebno je da nadležni organ lokalne vlasti na godišnjem nivou donese plan za uvođenje rodno odgovornog budžetiranja kojim će odrediti korisnike budžetskih sredstava koji će u svojim finansijskim planovima definisati najmanje jedan rodno odgovoran cilj i odgovarajuće pokazatelje koji adekvatno mere doprinos cilja unapređenju ravnopravnosti između žena i muškaraca, u okviru jednog ili više programa ili programskih aktivnosti.
Projekat Grad Niš – ka rodno odgovornom programskom budžetu PROTECTA je realizovala uz podršku Austrijske razvojne agencije i Švedske međunarodne razvojne agencije SIDA.