Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar obeležava se svuda u svetu. Prvi put je ustanovljen 25. novembra 1981. godine u Bogoti, u znak sećanja na sestre Mirabel koje su brutalno ubijene u Dominikanskoj Republici 1960. godine. Datum su prihvatile Ujedinjene nacije 1990. godine, kada je službeno potvrđen kao „međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama“.
Na taj dan Ujedinjene nacije, vlade i humanitarne organizacije širom sveta pozivaju sve društvene aktere da se uključe u aktivnost čiji je cilj da se spreči nasilje nad ženama.
Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost ističe, da gotovo polovina žena u Srbiji, odnosno 1,7 miliona njih, doživi neki vid nasilja, bilo da govorimo o fizičkom, psihičkom, ekonomskom ili seksualnom uznemiravanju i proganjanju, a od početka ove godine do novembra 2019. izvršeno je 28 slučajeva ubistava žena.
Povodom obeležavanja 25. novembra Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zaštitnik građana je istakao da posebna pažnja treba da bude posvećena sprečavanju i zaštiti rodno zasnovanog nasilja nad ženama na selu, žena sa invaliditetom i Romkinja, kao i razvoju usluga u zajednici, kako bi se ženama žrtvama nasilja pružili svi vidovi podrške za prijavljivanje nasilja, kao i pomoći za njihovo osamostavljivanje.
U našoj zemlji ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana borbe protiv nasilja nad ženama, počelo je 22. novembra vožnjom narandžastog autobusa brendiranog simbolima kampanje u Beogradu, od Terazija do Slavije čime je i počela kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
Inače, kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u preko 100 država sveta. Završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Tokom 16 dana aktivizma, ulicama Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca kružiće, brendirani autobusi, a u frekventnim pešačkim zonama biće postavljeni informativni materijali koji govore o prirodi seksualnog nasilja i dimenzijama problema nasilja nad ženama u našem društvu, ali koji i pozivaju na osvešćenje i akciju.
Ova kampanja je deo projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ koju sprovodi UN Women u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Republike Srbije, a uz finansijsku podršku Evropske unije.