Gradski štab za vanredne situacije je usvojio predlog mera koje je napravio Institut za javno zdravlje, a jedna od mera je bila da svih pet gradskih opština u roku od 24 sata uvedu kol centre gde će raditi volonteri koji će primeti pozive naših sugrađana starijih od 65 godina i osoba sa invaliditetom, kaže profesor dr Žarko Ranković, koordinator grada Niša za sprovođenje protivepidemijskih mera. Kol centri će raditi od 9 do 14 sati, dodaje Ranković. Ukoliko je nekome od njih potrebno volonteri će im dostavljati hranu i lekove.
„Kada se radi o javnom prevozu prihvatili smo predlog Instituta za javno zdravlje, a to je da se smanji broj putnika u autobusima. I dalje ostaje redovni red vožnje da bi smo ispoštovali epidemiološku meru. Svesni smo činjenice da škole, vrtići i fakulteti ne rade i da će biti mnogo manje ljudi u saobraćaju. Danas i sutra ćemo pratiti kako se sve to odvija, a onda možemo da primenimo i meru redukcije saobraćaja“, kazao je Ranković.
Osim toga naložena je i obavezna dezinfekcija autobusa s’ tim što će dezinfekciju u ime Instituta za javno zdravlje obavljati Institut za veterinu najsavremenijim uređajima sa parom.
„Deset minuta nakon dezinfekcije svi će virusi biti uništeni“, dodao je Ranković.
Konduketeri imaju obavezu da nakon završetka linije prebrišu površine u autobusu sredstvima za dezinfekciju.
Preko Gradske uprave je upučen i dopis upraviteljima stambenih zgrada i oni su već počeli da sprovode mere pojačene dezinfekcije i održavanja čistoće u zgradama.
„Što se tiče ugostiteljskih objekata struka je bila za rigoroznu meru i da se njihov rad u potpunosti obustavi kao i rad teretana i fitnes klubova, ali smo se ipak odlučili da to bude kao i u drugim gradovima i u ovom trenutku je odobreno da oni rade do 20 sati“, istako je Ranković.
On je dodao da se posebno apeluje na tome da nema razloga za bilo kakvu paniku ili bilo kakav strah.
„Naš zdravstveni sistem je blagovremeno preuzeo sve mere. Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje „Batut“ i druge zdravstvene ustanove su na vreme preduzeli sve mere da se obezbedi smeštaj za sve potencijalne pacijente koji se očekuju. Kada se uzme broj stanovnika u Republici Srbiji imamo pet puta više aspiratora od Britanije koja je i veća i razvijenija od nas. Zdravstvo je spremno, ali je potrebna odgovornost i prema sebi i prema drugima. Ukoliko neko ima zdravstenih tegoba ne mora da ide na posao i mora da se javi lekeru. Ukoliko neko zna da je bio u kontaktu sa osobom koja je inficirana ne treba da se javlja lekaru nego Institutu za javno zdravlje a na osnovu simptoma epidemiolog će odlučiti da li ta osoba treba da ostane u kućnoj izolaciji“, objašnjava profesor dr Žarko Ranković.
On dodaje da kućna izolacija traje 14 dana, a za osobe koje dolaze iz Španije ili Italije punih 28 dana.
„Ukoliko epidemiolog proceni da osoba mora da bude hospitalizovan javiće to Hitnoj pomoći čiji će lekari u specijalnoj opremi doći po pacijenta, javiti se Infektivnoj klinici gde će sačekati lekari, takođe, u specijalnoj opremi“, kaže Ranković i dodaje da je to put i način da se izborimo sa ovom epidemijom i ja sam duboko uveren da će naši sugrađani biti savesni.