Javno-komnalno preduzeće “Mediana” uklonilo je skejt park na Vizantijskom bulevaru u blizini Gabrovačke reke, a na zahtev Gradske opštine i iz razloga dotrajalosti. Mnogi delovi skejt parka su bili polomljeni i predstavljali su opasnost za majmlađe stanovnike ovog dela Niša. Kako je nekada služio skejterima da na njemu vežbaju, tokom vremena se pohabao pa je postao samo mesto okupljanja male dece ali i tinejdžera na koje su se stanari iz okolnih zgrada često žalili jer su pravili galamu. Koja će vrsta igrališta nići posle uklanjanja propalih delova biće poznato kada se o tome budu izjasnili građani okolnih zgrada.
“Kao društveno odgovorno preduzeće uvek izlazimo u susret građanima i opštinama. Sada uklanjamo skejt park koji je dotrajao i koji sada predstavlja pravu opasnost za decu. Delove ćemo odneti u reciklažni centar, a šta će dalje biti sa njima videćmo”, kaže Saša Matić, rukovodilac kontakt centra JKP “Mediana” koje je angažovalo nekoliko svojih radnika i mehanizaciju za uklanjanja mobilijara koji je bio u sastavu skejt parka.
Saša Markišić, načelnik opštinske uprave, naglašava je da je skejt park uklonjen jer je bio nebezbedan za decu, a nije mogao da bude popravljen u skladu sa Pravilnikom o bezbednosti dečijih mobilijara koji je stupio na snagu avgusta prošle godine.
„I da smo pokušali da popravimo skjet park ne bismo uspeli to da uradimo jer Pravilnik predvidja popravku isključivo orginalnim delovima proizvodjača, a mi nismo mogli da ustanovimo ni kada je postavljen, ni ko ga je postavio ni čiji su delovo. Poznato nam je bilo jedino to da je skejt park doniran gradu, ali nema podataka o tome ko je donator“, izjavio je Markišić.
Markišić je dodao da još nije odlučeno šta će biti sa prostorom na kome se do sada nalazio skejt park. O tome će da će tu biti postavljeno nešto i šta odlučivaće ne samo gradska opština već i građani koji koriste taj prostor.
Pravilnik o bezbdenosti dece i održavanju mobilijara o kome govori Markišić stupio je na snagu avgusta prošle godine.
“Ovu godinu smo iskoristili da “snimimo” sve postavljene mobilijare na teritoriji Gradske opština Medijana, da pronađemo na osnovu čijeg je zahteva postavljen na javnoj površini i da pronađemo proizvođača tog mobilijara budući da pravilnik predviđa da popravka mora da se izvrši isključivo sa originalnim delovima”, objašnjava Markišić.
“Osim što za popravku mobilijara moraju da se koriste originalni delovi, na svakom mobilijaru mora da stoji i pločica sa arestom i upozorenjem sa koliko godina dete može da koristi isti, odnosno da bude označeno kom uzrastu dece je namenjen”, kaže Markišić.