Gradski Portal 018 – 26.04.2019
Žene, štićenice Sigurne kuće u Nišu moći će za uskršnje praznike da obraduju decu koja su sa njima šarenim jajima i drugim prazničnim sitnicama zahvaljujući društveno odgovornim kompanijama YUMIS Niš i Kiki-kore Niš, koje su za njih pripremile poklon pakete koji će im ulepšati dolazeći praznik.Ova humanitarna akcija je podržana od strane Nišavskog upravnog okruga pa je štićenice Sigurne kuće zajedno sa predstavnicima ovih kompanija posetila i načelnica Dragana Sotirovski. Njima su se pridružile i članice Udruženja “Kuća klastera” koje već duže vreme sarađuje sa Sigurnom kućom. Inače, prema rečima Sonje Šćekić, direktorke ove ustanove koja zbrinjava žene i decu, žrtve porodičnog nasilja, pod njenim krovom se trenutno nalazi sedam žena i sedmoro dece.
“U kompaniji smatramo da je jako bitna podrška ženama koje su žrtve nasilja i paketima sa našim proizvodima želimo da obradujemo, pre svega, decu koja se nalaze u Sigurnoj kući . Izdvojili smo proizvode koji će im olakšati i ulepšati praznične dane, a Sigurnoj kući u kojoj su one našle utočište pomoć je svakako potrebna”, rekla je Marina Milojević iz kompanije YUMIS.
Njima se pridružila i kompanija “Kiki-kore” u čije je ime poklone uručila Vesna Jablanović.
“Presrećni smo što smo deo jedne praznične atmosfere za štićenice Sigurne kuće. Naša ideja je da ih poklonima koje smo doneli podsetimo da nisu same i da imaju podršku i društva , da su izuzetno hrabre žene jer su napravile pravi korak da zaštite sebe i decu”, istakla je Vesna Jablanović.
Punu podršku ovoj humanitarnoj akciji dao je i Nišavski upravni okrug.
“Ovo je naš zajednički napor da pomognemo svim štićenicima Sigurne kuće koje se nalaze ovde i po nekoliko meseci. Podržaćemo svaku akciju za koju nadležni u Sigurnoj kući smatraju da će pomoći ženama da započnu život bez nasilja. Neke od ideja do sada su i realizovane, a jedna od njih je i obuka za pojedine štićenice. Mnogi su voljni da im ponude i posao kako bi se one ekonomski osamostalile i ne vraćaju se više nasilnicima. Statistički podatak pokazuje da se danas samo 11 odsto štićenica vraća nasilniku što je visok broj, ali je pre nekoliko godina taj broj bio 50 odsto. To znači da je društvo na pravom putu, da tim ženama daje podršku, da one nisu same”, kazala je Dragana Sotirovski.
Sotirovski je dodala da je u planu i sastanak sa Sigurnom kućom i sa svim centrima za socijalni rad iz okruga.
“ Želimo da i oni na svojim teritorijama lokalnih samouprava koje pripadaju Nišavskom okrugu osnažuju žene koje trpe nasilje, da nema razloga to da čine, da postoji ustanova koja se zove Sigurna kuća koja je tu upravo zbog njih. Potrebno je da svi zajedno prepoznamo ovaj problem u društvu i da ga na ovaj ili onaj način rešavamo”, naglasila je Dragana Sotirovski.
Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće je naglasila da je za jednu ustanovu koja se bavi ovako ozbiljnim problemom jako važna podrška koju dobija od društva, a kako je regionalnog karaktera važna je i podrška Nišavskog upravnog okruga, ali i uspešnih privrednika koji nam sve češće pomažu.
“Kada se radi o nasilju u porodici situacija još uvek nije idealna”, naglasila je Sonja Šćekić. “I pored velikih napora da se ovom problemu stane na put on i dalje ne može da se reši. Moramo još puno da radimo na podizanju svesti, ali je najvažnije da pomognemo ovim ženama koje su žrtve nasilja da se edukuju, da nađu posao i na taj način sebi i svojoj deci omoguće miran život”, kazala je Šćekić.
Od početka godine do sada u Sigurnoj kući je smeštaj pronašlo 20 žena i 23 dece.
“Osim što svakodnevno radimo na njihovom psihičkom osnaživanju imamo i izuzetnu saradnju sa Nišavskim upravnim okrugom i što su neke naše štićenice već završile neke edukacije, ali se tu nije stalo. U planu je da pet naših štićenica odu na obuku za krojače, ali i da dobiju mašine i tako ih osposobimo da zarađuju za svoj i život svoje dece”, istakla je Sonja Šćekić.