Gradski Portal 018 – 11.03.2019 ;
Monografije „MISIJA DOSTOJNA POŠTOVANjA“ – Narodno pozorište Niš 1988. – 2017., autora Slobodana Krstića predstavljena je danas u Narodnom pozorištu Niš koji danas slavi svoj Dan, 11. mart, i puni 132. godine postojanja. Monografija je objavljena u izdanju Narodnog pozorišta Niš.
O knjizi su govorili Spasoje Ž. Milovanović, direktor Pozorišta, Branislav Miltojević, recenzent, publicista, multimedijalni stvaralac, Aleksandar Mihailović, glumac, Velibor Petković, književnik i novinar i Slobodan Krstić, autor knjige, novinar, publicista i pozorišni hroničar. Na promociji je pročitana „reč o knjizi“ Dejana Petkovića, teatrologa, člana Saveta Festivala „Teatar na raskršću“, koji nije prisustvovao promociji.
„Moja osnovna ideja je bila da ovom knjigom zaokružim triologiju koja je počela da se ispisuje 1887. godine. To je bila osnovna ideja. Bio sam svestan pred kakvim se velikim izazovom nalazim. Period koji obuhvatam je od 1987. do 2017. godine i bio je turbulentan , ne samo unutar Pozorišta nego i van njega, pre svega mislim na društvene prilike koje su se dešavale . One su se i te kako odražavale unutar Pozorišta. Ovde je bilo i svađa i tuča i privođenja glumaca , vrlo nelagodnih situacija. Bio sam svega toga svestan i mnogo sam se namučuo i dugo radio . Sada sam izuzetno srećan i zadovoljan što se ta knjiga pojavila“, rekao je autor Slobodan Krstić.
Prvi tekst, kako kaže autor, napisao je januara 1998. godine. Tokom vremena se tekst dopisivao i dorađivao .
„ Dođe jedan upravnik, ja dopišem, dođe drugi upravnik, ja dopišem, smeni se upravnik , od knjige nema ništa i opet Jovo nanovo. Do današnjeg dana kada je knjiga završena“, vidno zadovoljan napisanim kaže autor monografije.
O favorizovanju prestoničkih pozorišta Slobodan Krstić, koji je godinana pratio pozorište kao novinar i publicista, svedok svega što se u pozorištu i društvu dešavalo kaže:
„ Kada dolaze kritičari iz Beograda , Novog Sada, oni dolaze sa predrasudom da je ovo malo, provincijsko pozorište i da u njemu ne treba očekivati velike predstave. A ovde ima bar dvadesetak , tridesetak predstava koje su potpuno ravnopravne sa predstavama prestoničkih pozorišta. Niško pozorište je smelo i hrabro išlo na festivale i osvajalo nagrade“.
Autor je vrlo zahvalan direktoru pozorišta Spasoju Ž.Milovanoviću , koji je imao sluha i podržao da ova knjiga ugleda svetlost dana.
„ Kada jedno pozorište proslavlja 132 godine postojaja , to je samo po sebi jedan društvani fenomen. Imamo priliku da promovišemo monografiju autora Slobodana Krstića od 1987. do 2017. godine. Kao i svako pozorište i naše pozorište ima uspone i padove. Ima više ili manje uspešne premijere, ali ako nešto traje 132 godine , svi ti padovi su nebitni, jer nisu poremetili hod Narodnog pozorišta Niš , niti su mogli da poremete istoriju Narodnog pozorišta . Bez svih nas ovde , ovo pozorište ne bi moglo da postoji“ rekao je Spasoje Ž. Milovanović, direktor Pozorušta.
Govoreći o monografiji koja je danas predstavljenja novinar i književnik Velibor Petković rekao je da je autor monografije , za ono što je uradio,“ zaslužio ne počasni doktorat nego pet redovnih doktorata“.
Recenzent knjige Branislav Miltojević rekao je da moraju da postoje određeni uslovi društvene, istorijske okolnosti neophodne za valjano delovanje kritičara i i kritičarskog i istorijografskog čina . Pošto toga nema „ pozorište bi trebalo da bude inicijator jedne obakve misije a „Sve u zalog očuvanja tradicije i istorije, kreiranja obamrle kulture grada, a zarad kontinuiteta pisanja o pozorištu , kako bi neko nastavio tamo gde je Slobodan Krstić zaokružio deo svoje publicističke misije i upisao se u doajene srpskog, niškog teatarskog, spisateljskog kruga. A taj krug mogu da čine samo posvećenici čija potreba duhovnog komuniciranja s ovom ustanovom počiva na trajnoj i svestranoj privrženosti, prepoznavanju suštine teatarskog čina a najviše, velikoj ljubavi prema pozorištu, Narodnom, niškom“.