Naslovna Društvo ŠAMAR (ni)JE NASILJE

ŠAMAR (ni)JE NASILJE

0

Gradski Portal 018 – 24.02.2019

Mladi  menjaju svet. A da li mladi mogu i žele da promene neka negativna ponašanja koja su , čak  i među jednim delom mlađe populacije, posmatrana kao društveno prihvatljiva, kao što je nasilje u partnerskim odnosima? O ovoj temi  direktorka Sigurne kuće , psiholog Sonja Šćekić  razgovarala je sa studentima na tribini  pod nazivom „Prepoznaj nasilje u partnerskim odnosima“, koja je nedavno održana u Nišu.

Cilj tribine  je bio da motiviše mlade da ne pristaju na nasilne partnerske odnose, ali i da ne ćute kada se nasilje događa nekom drugom.

Na tribini su studenti Univerzita u Nišu imali priliku da se upoznaju sa pojavom i oblicima  nasilja, načinima prepoznavanja i postupkom prijave. Osim toga, predstavljeni su rezultati  istraživanja na temu „Mladi i partnersko nasilje“, koje je direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić,  sprovela sa studentima Pravnog i Filozofskog fakulteta u Nišu.

Istraživanjem je obuhvaćeno 180 studenata. Od ovog broja, kako kaže Sonja, dve osobe su bile u nasilnoj vezi. Oko osam posto ispitanika je imalo u ranijem periodu emotivnu vezu u kojoj je bilo nasilja, ali su te veze prekinute. Iznenađujući podatak je da je čak 50 posto ispitanika smatralo da je ljubomora sastavni deo ljubavi.  

„ Ja lično mislim da studenti nisu mislili na patološku ljubomoru nego na  ljubomoru koja je „normalna“ pojava, koja ne ugrožava partnera. Ono što je dobroje da su studenti naveli da, ukoliko budu  u situaciji da budu žrtve nasilja, da bi to obavezno ispričali nekom od svojih prijatelja a veliki broj njih je navelo da bi to reklo i svojim roditeljima.

Šamar je nasilje, makar bio jedan jedini , kaže Sonja Šćekić. Međutim, u istraivanju koji je sprovela na potanje „ da li je jedan šamar nasilje“, veliki broj mladih smatra da nije. Ona kaže da je šamar početak nasilja. „Ako dozvole jedan za njim će uslediti i drugi šamari, i nasilje., i da će ta situacija biti sve gora“.

Direktorka Sonja Šćekić navodi:

„Ova tribina je bila jedna od brojnih dobrovoljnih misija prevenciji od nasilja u Nišu, Nišavskom okrugu, na jugu zemlje. Studente koji su perjanice razvoja i rasta društva treba učiti humanom životu , razvijati kod njih empatiju za okruženje, poverenje i poštovanje prema društvu, porodici, partneru, prijateljima, kolegama. Znanjem i ljubavlju treba graditi Srbiju bez nasilja nad ženama! Izuzetno mi je drago  što se veliki broj studenata odazvao, a zbog njihovog velikog interesovanja i aktivnog učešća, potpuno neplanirano, tribina je trajala skoro tri sata. Naša saradnja sa studentima je stalna i smatramo da je veoma važna upravo zato jer su oni već u emotivnim vezama i uskoro će sklapati brakove. Takođe, mladi su ti koji menjaju svet i smatram da oni mogu da doprinesu menjanju predrasuda koje se tiču nasilja nad ženam“, rekla je Sonja Šćekić.

 Ustanova Sigurna kuća veliku pažnju posvećuje radu na prevenciji nasilja u parrtnerskim vezama. Smatrajući da je veoma značajan rad sa mladima,  pa će ova ustanova i ubuduće organizovati  različite vrste događaja u  gradu namenjene mladima, kako bi uticala na njih da izgrađuju kvalitetne partnerske odnose koji se zasnivaju na poštovanju, poverenju i ravnopravnosti.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde