Naslovna Društvo Na listi čekanja za vrtiće 1600 mališana

Na listi čekanja za vrtiće 1600 mališana

0

Gradski Portal 018 – 18.02.2019

Mališani koji čekaju na mesto u vrtiće upisuju se u Nišu od prošle godine po vremenu čekanja, a ne više po konkursu. Tako će biti i ove godine jer, kako kako kaže Svetlana Mitić, direktorka Predškolske ustanove, praksa je pokazala da je bolje upisivati decu prema redosledu i dužini čekanja.Trenutno je nalisti čekanja oko 1600 mališana, što je znatno manje nego u isto vreme prošle godine. U maju 2018. na listi čekanja bilo je oko 2500 ali ovaj broj je smanjen između ostalog pružanjem mogućnosti upisa dece u šest privatnih vrtiće u kojima, kao i u “Pčelici” do pune cene boravka dece dotira Grad na osnovu odluke Gradskog veća. Prošle godine su tako deca išla u tri a sada je omogućeno da šest privatnih vrtića pruža usluge čuvanja dece pod uslovima kao u 26 vrtića “Pčelice”

Svetlana Mitić

“Prošle godine nismo imali konkurs, a na osnovu tog iskustva odlučili smo da ga ne raspisujemo ni sada”, kaže Svetlana Mitić. “Pokazalo se da je upisivanje dece sa liste po dužini čekanja bolja varijanta jer su mesto dobila ona deca koja duže čekaju i deca koja imaju prioritete”.

Ona dodaje da su deca sa prioritetom ona koja su preživela nasilje u porodici, zatim deca kojoj je potrebna podrška, treće i četvrto dete, deca palih boraca kao i deca čiji roditelji primaju socijalnu pomoć.

U „Pčelici“ predviđaju da oko 1000 dece napusti vrtiće zbog upisa u školu, čime se osloba mesto za isto toliko mališana, koji su sada na listi čekanja.

“Generacija mališana iz 2012.godine odlazi u prvi razred, a u vrtiće dolazi nova. Po nekim našim procenama upisaćemo oko 1000 mališana”, dodaje direktorka PU “Pčelica”.

Ono što najviše interesuje roditelje, sem mesta za njihovo dete, je cena vrtića.

Svetlana Mitić kaže da za ovu godinu nije planirana promena cene boravka dece u vrtićima. a najviše što roditelji plaćaju je 4.180 dinara.

“Za sada nije planirano da bude promena kada se radi o ceni vrtića, ali ukoliko se bude radila neka korekcija cene, to neće biti neki veliki procenat. Možda za nekih dva do tri posto, ali za sada ništa nije planirano što se toga tiče”, dodaje Mitić.

Puna, ekonomska cena boravka deteta u vrtiću je 21.830 dinara.

“Roditelji koji plaćaju najveću cenu plaćaju 4.180 dinara, tako da grad dotira, takoreći, 80 odsto od ekonomske cene. Roditelji koji primaju dečiji dodatak plaćaju 1.800 dinara mesečno”, kazala je Svetlana Mitić.

U 26 vrtića u Nišu boravi oko 3500 hiljade dece.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde