Naslovna Društvo NIŠLIJKA ANA ŽIVKOVIĆ, NASTAVNIK ENGLESKOG U OŠ “ČEGAR” JEDINA DOBITNICA SVETOSAVSKE NAGRADE...

NIŠLIJKA ANA ŽIVKOVIĆ, NASTAVNIK ENGLESKOG U OŠ “ČEGAR” JEDINA DOBITNICA SVETOSAVSKE NAGRADE MINISTARSTVA PROSVETE IZ NIŠA

0

Gradski Portal 018 – 01.02.2019

Ana Živković, profesor engleskog jezika u OŠ “Čegar” jedina je dobitnica ovogodišnje Svetosavske nagrade iz Niša. Ovu nagradu joj je na  Savindan, uručio  ministar prosvete Mladen Šarčević. Za ovu prestižnu nacionalnu nagradu konkurišu ustanove i pojedinci koji su uradili nešto izuzetno na polju obrazovanja i vaspitanja . Ministar Šarčević je prilikom dodele nagrade rekao da je komisija imala težak zadatak i da je od predloženih  230 kandidata trebalo izabrati i nagraditi njih 27. Ovo priznanje prosvetni radnici i pedagozi dobijaju za inovativnost u radu.  Nagradu je dobila za upotrebu IKT-a u nastavi. Putem Skajpa đaci su se  povezali sa mnogim školama širom sveta pa su  mogli da vežbaju engleski u direktnom razgovoru sa vršnjacima.

“Imala sam tu čast da budem jedan od dobitnika Svetosavske nagrade. Čast je još veća i privilegija jer je nominaciju uputio moj kolektiv, nastavniško veće škole Čegar u kojoj radim. To je u isto vreme priznanje za moj dosadašnji rad, ali i podsticaj da nastavim dalje. Ja sam nagradu dobila kao pojedinac, koja je direktno u nastavi.

Ono što je komisija prepoznala kao nešto druhačije od uobičajenog je Anin rad u prethodnih nekoliko godina . Mnogobrojne nagrade koje je u svom dosadanjem radu dobila potvrđuju da je Ana Živković  nastavnik 21. Veka. Kako kaže svoje učenike stavlja u centar nastavnog procesa i daje im aktivnu ulogu u sticanju znanja i veština.

“Ja se trudim da mjim đacima prmenim način rada u smislu da osim što radimo ono što je propisano po planu i programu, kad god imam šanse za neko obnavljanje i utvrđivanje ja t ne radim sa tekstovima iz udžbenika već im omogućavam da to što su naučili u teoriji primene u raksi.  Današnji đaci više ne uče na isti način kao pre, oni su rođeni u eri interneta i smart telefona i mi nastavnici moramo da se prilagodimo njihovom načinu učenja i iskoristimo to vreme provedeno uz računare u svrhu učenja, kaže Ana Živković, profesor engleskog jezika u OŠ “Čegar” .

 Predlog za nagradu je uputilo Nastavničko veće OŠ “Čegar”.

“Veoma sam ponosna što radim u takvom kolektivu. Podrška kolega mi puno znači i zaista kroz našu zajedničku saradnju imamo šansu da đacima omogućimo lakše i zanimljivije sticanje znanja”,kaže  Ana.

 “Putem skajpa povezujemo se sa školama iz različitih delova sveta, obično biramo zemlje sa engleskog govornog područja kako bi moji đaci mogli da pričaju sa vršnjacima čiji je maternji jezik engleski. Gledam i da gradivo stranog jezika povežem sa gradivom koji đaci uče iz drugiih predmeta. Povezali smo učenje engleskog sa učenjem bilogije, su đaci virtuelno upoznali  Nacionalni park Jeluoston u severnoj Americi, ZOO vrt u Lisabonu, Kairski muzej u Egiptu, što je učenicima bilo veoma interesantno, jer o starom Egiptu uče u petom razredu. Na oaj način posetili sm i mnoga druga zanimljiva mesta .   

Nemirnog, istraživačkog duha posvećena profesiji Ana Živković ne miruje. U svom radu koristi savremene tehnologije, motiviše đake za samostalni rad i pruža im mogućnost da kroz vežbanje engleskog jezika pokažu svoju kreativnost i prodube znanja i iz drugih predmeta. Sa učenicima je učestvovala u nekoliko međunarodnih projekata.

Trenutno radi, kako kaže “na razvijanju empatije putem aktivnosti sa sajta Empatico.org. Koncept je sličan Skajpu. Đaci komuniciraju sa vršnjacima preko video poziva, ali više puta u toku školske godine, i cilj je da se zbliže i bolje upoznaju i na taj način razbiju predrasude. U toku su prijave za globalni projekat „Misija X – vežbaj kao astronaut“ koji organizuju ESA, Evropska svemirska agencija, i NASA , gde sam koordinator za Srbiju. Cilj ovog fitnes projekta je promocija sporta i zdravih stilova života. Učenici rade vežbe koje rade i astronauti.  Aktivnosti u projektu uključuju i oglede iz prirodnih nauka kao i edukaciju o zdravoj ishrani”, objašnjava Ana Živković.

Kompanija Skype je uvrstila Anu u Skype Master Teacher program, u kome je 2015. godine bilo samo 26 nastavnika iz celog sveta, a Ana Živković je tada bila prva i jedina iz Srbiji . Ana je proglašena i za Microsoft Innovative Educator Expert 2015. godine i predstavljala 300 najinovatnijih nastavnika iz celog sveta, stoji u predlogu kolektiva škole za dodelu Svetosavske nagrade.

Ana Živković je po ugledu na svetske muzeje, kao što je egipatski, američki ,  inicirala i virtuelnu posetu niškom  Narodnom muzeju i kako kaže volela bi da i druge kulturne institucije, izložbe omoguće takav način obilaska , putem skajpa. Niški Narodni muzej ima sada virtuelnu posetu arheološkog odeljenja . Da bi i druge ustanove to uradile  od tehničkih usluga potrebna je samo Wi FI mreža.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde