Naslovna Društvo Otvoreni dan u Sekretarijatu za investicije – zajedno do rešavanja urgentnih problema

Otvoreni dan u Sekretarijatu za investicije – zajedno do rešavanja urgentnih problema

0

Gradski Portal 018 – 15.11.2018             

Novinar – Emilija Ostijić Kaculj

Na preporuku medijskih eksperata Evropske unije, švajcarske Vlade i agencije za saradnju ove zemlje i UNDP Sekretarijat za investicije grada Niša organizovao je Otvoreni dan za novinare kako bi medijske poslenike bliže upoznao sa radom ovog Sekretarijata a na taj način i građanstvo. Ovaj susret sa novinarima je nastavak juče organizovane  tribine koji je organizovao Grad Niš sa nevladinom organizacijom Protecta a na kojoj se govorilo o potrebi veće transparentnosti budžeta  koji treba da bude participativniji.

Branko Stefanović iz Sekretarijata za investicije rekao je pri susretu sa novinarima da su istraživanja koje je sprovodio UNDP pokazala da su  građan nedovoljno zainteresovani  za uključivanje u proces kreiranja budžeta.

„ Neki od razloga su loše skupštinske debate, nedovoljno znanje o tome,  stepen interesovanja u zavisnosti je od  stepena obrazovanja . Više su zainteresovani stariji sugrađani. Današnje druženje je da pokušamo da objasnimo i doprinesemo jačanju svesti kod građana, jer budžet je pre svega slika i prilika ovog grada a budžet grada niša je budžet svih nas. „ rekao je Stefanović koji je dodao da u 2019. godini treba da se donese Plan javnih investicija . Rokovi su određeni i građani će u procesu donošenja ovog dokumenta imati važnu ulogu.

Vanča Dimitrov sekretar Sekretarijata za investicije rekao je da je dobro za transparentnost rada Sekretarijata i gradskih uprava da se novinari upoznaju sa tim čime se ovaj Sekretarijat bavi i šta je to što građane interesuje, kao i koji problemi se rešavaju u ovom Sekretarijatu.

Sekretarijat je formiran prošle godine, od avgusta radi u punom sastavu, odnedavno su se preselili u nive, za rad adekvatne prostotije, i ima 35 zaposlenih. Najmnogobrojniji su građevinski inženjeri i arhitekte .

„ Naša glavna tema je priprema Programa izgradnje,  Programa održavanja i Programa kapitalnih investicija gradske uprave. Sve te programe radimo u saradnji sa ostalim gradskim strukturama, sekretarijatima i ustanova  – katastrom, geodetskom upravom, KLER-om i drugim ustanovama. Neki naši postupci traju mesecima a ponekad i godinama, kada je u pitanju izuzimanje zemljišta ili imovine i rešavanje imovinsko-pravnih odnosa. Do realizacije projekta prolazimo kroz trnovit put koji je dugotrajan , ali na kraju je rezultat izgradnja , dobijena građevinska dozvola i izgrađen objekat“, objasnio je Vanča Dimitrov.

Novinare je interesovalo koji su planovi za narednu godinu.

„  Udarno u našem radu u ovom mesecu je priprema programa za narednu godinu. Zato pozivamo građane da preko svojih opština mogu da učestvuju predlozima i zahtevima u pripremi ovog programa. Svakodnevno sa ekipama i gradonačelnikom i ekipama obilazimo naseljena mesta i upoznajemo se sa zahtevima građana. Ono što je problem jednog naselja, voda ili kanalizacija, nije drugog kojima je prioritet gradnja škole ili vrtića. I dan danas u nišu ima škola koje mokre čvorove imaju u dvorištu i da deca po kiši ili snegu idu do WC-a . To je ono što ćemo u ovom periodu sagledati i odreagovati.“, dodao je Vančo Nikolov.

Kako je sekretar kazao svakome je njegov problem najveći i u saradnji sa opštinama i drugim organizacijama treba da se odredi šta je najneophodnije, kako bi se budžetska sredstava raspodelila na pravilan način.

„Uvek ima problema, nećemo sve uspeti da rešimo, biće i zadovoljnih ali onih koji će probleme rešavati u drugim postupcima u narednim godinama“

Najčešće se traži uvođenje vodovodne i kanalizacione mreže .

„ Imamo naselje 9. maj , Novo selo , kod kojih je veliki broj objekata povezan na jednu šahtu. U Pasi poljani nemaju ulice. U Komrenu je nevazana kanalizacija i izlivanje . U Pantaleju ima najveći broj neasvaltiranih ulica. U gradu ima neiskrpljenih udarnih rupa.“, dodaje sekretar Sekretarijata koji poziva građane  da zajedno rade na rešavanju akutnih problema u mestima gde žive.  

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde