Gradski Portal 018 – 11.11.2017
PROTECTA je u petak 10. novembra organizovala uličnu akciju: „U susret gradskom budžetu“. U okviru ove akcije koja je održana na platou ispred TPC Kalča, predstavnici PROTECTA-e su razgovarali sa građanima Niša o gradskom budžetu i mehanizmima kako građani mogu da utiču na predloge budžeta i na njegovu kontrolu trošenja. Građanima je ovom prilikom deljen informativno edukativni materijal o gradskom budžetu. Akcija je imala za cilj da informiše građane o načinu na koji se odvija proces donošenja budžeta lokalne samouprave, o njegovom osnovnom sadržaju i najvažnijim komponentama, kao i načinu na koji će njegova implementacija uticati na njihov i život cele zajednice.
Ova akcija i ranija istraživanja su pokazali da :
– Građani uglavnom nisu upoznati sa načinima finansiranja grada kao ni sa načinima trošenja novca iz lokalnog budžeta,
– Svoju neinformisanost građani uglavnom pripisuju nezainteresovanosti za temu i svojoj neaktivnosti, a u manjoj meri nedostupnosti informacija i neobaveštenosti o tome gde se te informacije mogu pronaći.
– Pored građanske nezainteresovanosti za temu lokalnog budžeta, građani ističu i nedovoljne napore lokalne samouprave da građane uključi u upravljanje budžetom i da lokalna uprava uglavnom ne usvaja predloge građana u vezi lokalnog budžeta.
– Takođe, većina građana smatra da način trošenja budžeta nije javan Pored toga, većina građana ne zna da li je održana javna rasprava budžeta za 2016. godinu u gradu, niti da li će biti održana za 2017. godinu.
– Veliki broj građana upitani da izdvoje osnovni kriterijum trošenja opštinskog budžeta navodi lične i partijske interese ljudi koji su na vlasti na lokalu, a u manjoj meri građani pominju najbolji interes građana.
– U skladu sa tim, kada je u pitanju donošenje odluka o budžetu preko polovine građana smatra da je korupcija prisutna, a oko trećine građana smatra da korupcija nije prisutna.
Ova akcija je održana u okviru projekta pod nazivom „Lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i mediji za odgovornije javne finansije“ koji sprovodi Beogradski fond za političku izuzetnost (BFPE) u saradnji sa Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM), a uz finansijsku podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Lokalni partner u Nišu na projektu je Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA.