Naslovna Društvo Perspektiva izbeglica u Srbiji

Perspektiva izbeglica u Srbiji

0

Gradski Portal 018 – 23.03.2017

Nakon zatvaranja granica Evropske unije u martu 2016. godine kontinuirano se povećava broj izbeglica u Srbiji. Prema podacima UNHCR , krajem 2016. preko 5800 osoba je bilo smešteno u centre za azil i privatne centre , dok je preko 7000 osoba boravilo u Srbiji. Trenutno u Srbiji postoji 11 prihvatnih centara i pet centara za azil. Najveći broj izbeglica je iz Sirije, Avganistana I Somalije. Deca do 18 godina čine oko polovine ukupne populacije izbeglica u svetu , a u Srbiji je oko 40 % dece. Ovo se danas čulo na radionici koju su u gradskoj kući oganizovali pod nazivom “Izbeglice u Srbiji – dečja perspektiva “ udruženje građana “” iz Beograda i grad Niš. Predstavnici ovog udruženja ukazali su na psihološke potrebe izbeglica u cilju da se  podstakne tolerancija.

Migrantska kriza traje i nije izvesno je koliko će oni još boraviti u Srbiji. Da bi im olakšali boravak, Udruženje građana „Mreža psihosocijalnih inovacija“ organizovalo je brojne akcije. Pomažu maloletnim migrantima, organizuju radionice za mlade građane Srbije kako bi uticali na razvoj tolerancije i empatije. Ukazuju da je potreba mladih migranata da se obrazuju jer je njihovo obrazovanje u zemljama rođenja prekinuto. Neizvesnost oko prinudnog boravka u Srbiji nameće potrebu njihovog uključivanja u obrazovni sistem Srbije.

„Imamo primer u Beogradu da su deca počela da upisuju škole, redovne škole a takvu situaciju možemo očekivati i u drugim sredinama gde se migranti nalaze, kao što je Niš i ostali gradovi u kojima se ili u čijim blizinama se nalaze kampovi i prihvatni azilni centri“ rekla je Nataša Simić iz Udruženja Mreže psihosocijalnih inovacija.

“Mislim da oni  veoma teško žive, i zaista je strašna situacija u kojoj  se oni nalaze. Mislim da im je veoma potrebna podrška ali nisam sigurna koliko Srbija može da im pruži tu podršku izbeglicama. Mislim da nismo dovoljno bogati i razvijeni u tom pogledu. Ali nije nam ni svest razvijena.  na tom nivou. Ljudi su zatvoreni , više gledaju sebe. A cela ova izbeglička situacija je veoma teška“ rekla je Minja Milić iz Pravno poslovne  škole.

Na današnjem predavanju koje je organizovano u Nišu prisustvovali su učenici niških škola, razgovaralo se o migrantima iz azijskih i afričkih zemalja, posebno o problemima sa kojima se susreću na putu ka zemljama Evropske unije najmlađi, deca i mladi do 18 godina. 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde