Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov obišla je radove na jednom od najvećih ekoloških projekata u Srbiji u oblasti upravljanja otpadnim vodama. Projekat, koji se realizuje u Nišu, ima za cilj poboljšanje sanitarnih uslova za građane i efikasniju zaštitu životne sredine, budući da će se u reku Nišavu ispuštati tehnički ispravna voda.

Kako je ministarka izjavila, u okviru projekta se gradi centralno postrojenje za preradu otpadnih voda kapaciteta 286.000 ekvivalent stanovnika na lokaciji Ciganski ključ, zatim manje postrojenje za tretman vode za pranje filtera u fabrici vode Medijana, kao i 46,6 kilometara nedostajuće kanalizacione mreže.
„Danas je za mene važan dan, jer sa velikim zadovoljstvom obilazim radove na više lokacija na jednom od ubedljivo najvećih ekoloških poduhvata koje Ministarstvo koje vodim sprovodi u našoj zemlji. Ovde u Nišu, u okviru programa IPA 2018, gradimo kompletan sistem za efikasno upravljanje otpadnim vodama. Pre ove lokacije gde se gradi manje postrojenje u fabrici vode Medijana, obišla sam i radove na desnoobalnom kolektoru oko 1.480 metara, gde je već postavljen cevovod u toj dužini i ostali su završni radovi. Na obe lokacije, uverila sam se da se radovi odvijaju planiranom dinamikom. To mi je važno jer će po završetku projekta sva otpadna voda biti prečišćena pre nego što bude ispuštena u recipijent. To znači da ćemo obezbediti čistiju životnu sredinu za sve stanovnike Niša i zato to nije samo investicija u infrastrukturu, već i u zeleniju budućnost”, rekla je Pavkov.
Ministarka je istakla da će, kada bude završena i kanalizaciona mreža, pokrivenost kanalizacijom u Nišu dostići 85 odsto, što je u skladu sa evropskim standardima.
Radove su zajedno sa ministarkom obišli i zamenik gradonačelnika Niša Luka Gašević i član gradskog veća Predrag Milačić. Milačić je ocenio da je reč o „ubedljivo najvećem infrastrukturnom projektu u Nišu unazad mnogo godina“. Naveo je da će izgradnja čitavog sistema, koji uključuje fabriku za preradu otpadnih voda i oko 40 kilometara nove kolektorske mreže, koštati oko 85 miliona evra, od čega više od 40 miliona čine bespovratna sredstva iz IPA fondova Evropske unije.
„Mislim da ne treba da posebno naglašavamo značaj ovog projekta za grad Niš. Bićemo jedan od prvih većih gradova koji će kompletnu fekalnu i atmosfersku kanalizaciju da prečišćava pre ispuštanja u vodotokove. Četiri naselja će po prvi put dobiti kanalizacionu mrežu a stvaraju se i uslovi da i ljudi iz svih delova grada dobiju priključke na ovaj sistem, što je od velikog značaja za sve građane Niša”, izjavio je Milačić.
Ministarka je podsetila da Ministarstvo zaštite životne sredine kontinuirano ulaže u Niš. Od 2021. godine, putem javnih konkursa, uloženo je 190 miliona dinara u zelene projekte, a sa učešćem lokalne samouprave ukupan iznos dostiže 244 miliona dinara. Sredstva su, kako je navela, namenjena za projekte zamene ložišta u domaćinstvima, pošumljavanje, ozelenjavanje, čišćenje divljih deponija i zamenu kotlarnica u cilju prelaska na čistije energente.
„I tu nije kraj. Uhvatili smo zamajac i sigurna sam da nas čeka još mnogo zajedničkih zelenih projekata koje ćemo realizovati za građane Niša”, poručila je ministarka.