Naslovna Društvo Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija dobija novi impuls

Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija dobija novi impuls

0
Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija
Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija foto: NTP

Trodnevna poseta privredno-naučne delegacije iz kineskog grada Čongćinga obeležila je početak intenzivnije saradnje između Srbije i Kine u oblasti nauke, tehnologije i inovacija. Organizacija posete, koju su inicirali Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Naučno-tehnološki park Niš, predstavlja važan korak u uspostavljanju čvršćih veza između naučnih, obrazovnih i privrednih institucija dve zemlje.

Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija
Kinesko-srpska saradnja u oblasti inovacija i transfera tehnologija foto: NTP

Rezultat dosadašnjih pregovora je formiranje Centra za transfer tehnologija (TT centar) u Nišu i Čongćingu, što je formalizovano potpisivanjem Memoranduma o razumevanju i saradnji krajem prethodne godine, između Istraživačkog instituta Čongćing, Akademije nauke i tehnologije u Čongćingu i NTP Niš. Tokom posete, delegacija iz Kine obišla je naučne i privredne institucije u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, gde su održani sastanci sa ključnim akterima u cilju daljeg jačanja bilateralne saradnje.

U prvom delu realizovani su razgovori sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva prosvete, kako bi se kineska delegacija upoznala sa nacionalnim okvirom za saradnju u oblasti mobilnosti studenata i istraživača, kao i primene inovacija u poljoprivredi. Tokom ovih razgovora poseban akcenat stavljen je na integraciju tehnološkog razvoja u obrazovni sistem i podršku razvoju industrije 5.0 kroz edukaciju od najranijih uzrasta.

Ključan deo posete bilo je predstavljanje mogućnosti za ulaganje kineskih tehnološko-razvojnih kompanija u Srbiju. Na sastanku sa Razvojnom agencijom Srbije, kineski predstavnici upoznati su sa procedurama i olakšicama za strane investicije, dok su na Privrednoj komori Srbije razmatrani rastući privredni sektori i oblasti potencijalne saradnje.

Dodatno, sa tehničkim fakultetima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu razgovaralo se o programima razmene, stručnim praksama, letnjim školama i akreditaciji doktorskih studija koje će biti prihvaćene u obe zemlje kao bi se i na taj način podstakla saradnja između ove dve zemlje, dok je sa Metropolitan univerzitetom pokrenuta diskusija o razvoju AI centara i primene veštačke inteligencije u različitim oblastima.

O saradnji u oblasti veštačke inteligencije i premeni iste u zajedničkim projketima nastvilo se i u razgovorima sa predstavnicima Instituta za veštačku inteligenciju i BioSense instituta.

Centralni događaj posete bila je svečanost otvaranja Centra za transfer tehnologija u Nišu, u Naučno-tehnološkom parku Niš, čiju su tablu zajedno otkrili predstavnici Istraživačkog instituta Čongćing i NTP Niš. Tokom ove ceremonije dogovoreno je stvaranje konzorcijuma za razvoj talenata neophodnih za inteligentnu proizvodnju.

TT centar će služiti kao glavna spona između industrije, akademske zajednice i istraživačkih instituta, čime će se podstaći transfer naučno-tehnoloških dostignuća i njihova primena u industriji.

Definisani ciljevi i dalji planovi uključuju razmenu naučno-tehnoloških znanja, razvoj zajedničkih istraživačkih projekata, podršku inovativnim malim i srednjim preduzećima, kao i organizovanje akademskih i preduzetničkih događaja koji će promovisati inovacije i preduzetništvo. Uspostavljanjem baze podataka o tehnološkim projektima i talentima, obe strane otvaraju vrata novim tržišnim mogućnostima i dugoročnoj saradnji.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde