Radnici niških preduzeća, koja se nalaze u postupku stečaja ili je stečajni postupak okončan, od juče mogu da se prijave za zaostale zarade, tačnije novčanu pomoć. Veliki broj njih je otišao da potpiše ugovor sa Gradom, međutim mnogi su nezadovoljni zbog uslova i onoga što se od njih traži, pa su odustali od toga i vratili se protestima.
Plan je da se isplata vrši u četiri rate, a prema ranijem obećanju gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, prva je trebalo da bude već u novembru, druga u prvoj polovini naredne godine, a ostale tokom 2026. i 2027. godine. Za ove svrhe Grad Niš će ukupno izdvojiti nešto više od 2,1 milijarde dinara.
Radnici su nezadovoljni zbog načina u dugog roka isplate, ali i zbog toga što se od njih traži da odustanu od sudskih presuda i pristanu na otpisivanje kamate.
Oglasio se Ekonomski pokret, koji navodi da na spisku, koji je usvojila Skupština grada Niša, nedostaje oko 1.000 radnika, koji se nalaze na spisku Privrednog suda.
„Veliki broj preduzeća nije u odluci i broj građana koji se ne nalaze u odluci se meri hiljadama. Neki od njih su KTK Đuka Dinić, Jugorengen, EI KKC, EI UIT Standard i drugi“, navode iz Ekonomskog pokreta.
Oni su uputili gradonačelniku i Gradskom veću predlog da se odluka o Programu za pružanje finansijske podrške radnicima izmeni ili stavi van snage. Navode i da je najbolje isplatiti iznos u celosti ili ga pomnožiti sa određenim koeficijentom zavisno od toga da li se isplaćuje na dve ili četiri godišnje rate.
„Ekonomski pokret Niš ukazuje da je doneta Odluka isključivo politička Odluka te ona kao takva mora biti promenjena i prilagođena interesima bivših radnika, naših građana. Ona nije ograničena nikakvim zakonskim ili podzakonskim aktima /Uredbama/. Pozivamo Gradonačelnika Niša i Gradsko veće da u što hitnijem roku razmotre ovaj naš „Inicijalni akt”, uvaže sve činjenice i pristupe proceduri izmeni iste“, ističe se u saopštenju Ekonomskog pokreta.
Radnici će u petak tradicionalno nastaviti sa protestima, a najavljuje se i drugi vidovi protesta