Na prostoru kod niškog sela Gornja Studena, koje se nalazi na obroncima Suve planine, beogradska kompanija „Edelweiss mineral exploration” vršila je istražno bušenje u potrazi za mogućim nalazištem bakra i zlata. U blizini je vrelo Studena, jedno od izvorišta kojim se vodom snabdeva Niš.
Iako se o tome na današnjoj sednici nije raspravljalo kroz dnevni red, gradonačelnik Niša je mimo toga odlučio da predstavi inspekcijski izveštaj Ministarstva rudarstva, koje je ovo iskopavanje odobrilo pre oko tri godine. On je takođe optužio opoziciju da priželjkuje paniku kod građana i ističe da nema razloga za to.
„Hemijske i mikrobiološke analize, koje svakodnevno radi naš vodovod „Naissus”, pokazuju da ni u jednom trenutku nismo imali razloga da budemo zabrinuti. U ovom trenutku takođe nemamo razloga da budemo zabrinuti. Upravo je stigao izveštaj inspektora koji su izašli na lice mesta na prostoru sela Gornja Studena, i utvrdili su da su se istražni radovi na bušotinama koje su bile vezane za rešenje koje je Ministarstvo izdalo još pre tri godine, su završeni. Bušotine su zatvorene i na dalje istražno bušenje se neće raditi”, naveo je gradonačelnik Dragoslav Pavlović.
Ističe da postoji mogućnost da se vrše druge faze istraživanja, ali obećava da će sve činjenice biti predstavljene javnosti u budućnosti.
„Nemamo razloga bilo šta da krijemo, ali želim da napomenem da ne postoji način da neko, ko nije stručan iz ove oblasti, bavi ovom oblašću. Ja sam za to da u budućnosti konsultujemo stručnjake iz oblasti rudarstva, ekspertske timove i institute koji se bave kvalitetom tla i rudarenjem i sve one ljude, koji su stručni za pitanja vodosnabdevanja takođe”, dodao je gradonačelnik Niša.
Pavlović kaže da se istražne bušotine nalaze van zone sanitarne zaštite i na oko dva kilometra od izvorišta Studena.
Iz opozicije kažu da Grad nema nadležnost za dodelu dozvola, pa je zato važno da građani odlučuju o tome direktno kroz referendum.
„S obzirom na lokalitet na koji se nalazi, mislim da je važno da to postoji u planu Grada Niša, da je mi budemo pitani i da se takve odluke donose na referendumima, ne samo po ovom pitanju, nego i po drugim. To je bio naš predlog za dopunu dnevnog reda, dostavljen uredno tri dana pre sednice, oni su to odvili, očigledno ne žele debatu. Dali su mišljenje, ali nedovoljno definisano”, kaže Đorđe Stanković, iz grupe „Biramo Niš”.
On dodaje da je problem i nepoverenje u vlast, što ilustruje primerom da je rečeno da je stavljena tačka na projekat „Jadar”, i ističe da je vlast sada najveći lobista „Rio Tinta”.
Tamara Kerković ističe da Nišlije moraju da se pitaju o ovome.
„Ova vladajuća manjina, zajedno sa građanima Niša mora tome da se suprotstavi. Načinom na koji je sve ovo rađeno, tajno, iza leđa građana Niša i van svih demokratskih pravila. Ovo što je predsednik Skupštine odbio da se tako važna tačka nađe na dnevnom redu govori o nedostatku sluha za javni interes ove vlasti”, navela je Kerković.
Iz opozicije takođe traže da Skupština organizuje javnu raspravu sa stručnjacima i predstavnicima ministarstva zaštite životne sredine i rudarstva i energetike.