Naslovna Društvo Novi stari rimski putevi: Obnova objekata u Tvrđavi za povratak Niša na...

Novi stari rimski putevi: Obnova objekata u Tvrđavi za povratak Niša na istorijske mape

0
Aktivna zaštita kulturnog nasleđa Tabula Peutingeriana i revitalizaciju Niške tvrđave
Aktivna zaštita kulturnog nasleđa Tabula Peutingeriana i revitalizaciju Niške tvrđave foto: GP018

Kroz projekat Aktivna zaštita kulturnog nasleđa „Tabula Peutingeriana“ i revitalizaciju Niške tvrđave u objekata u njoj, Niš želi da ponovo postane centar kulturnih i turističkih ruta, kao što je i prikazan u toj Pojtingerovoj tabli, odnosno turističkoj mapi iz antičkih vremena.

Projekat uključuje obnovu i aktiviranje prostora umetničkih ateljea i „kazamata“ u Niškoj tvrđavi, kao i promociju kulturnog nasleđa i kreiranje kulturne rute Via Peutingeriana. Ova ruta povezuje istorijska i kulturna mesta širom urbanog područja Niša i susednih opština Svrljig, Merošina i Gadžin Han, uz podršku novih informativnih punktova i teritorijalnog marketinga

Pojtingerova mapa je preslikana negde u 13. veku, a zatim nestala do 16. veka, kada ju je pronašao nemački sakupljač suvenira i starina Konrad Pojtinger. Na njoj je Niš prikazan kao važan grad, ne samo kao centar jugoistočne Srbije, nego čitavog regiona u rimsko vreme, između Singidunuma i Konstantinopolja, kaže istoričar Goran Milosavljević.

Goran Milosavljević
Goran Milosavljević foto: GP018

„Zato smo uzeli tu kartu kao inspiraciju za ovaj projekat, koji predviđa povezivanje grada Niša sa ostalim okolnim opštinama, koje takođe imaju šta da ponude od kulturno-istorijskih turističkih potencijala. U tom smislu će Niš dobiti preko milion dolara, koja će biti uložena u sanaciju ateljea i „kazamata” u Niškoj tvrđavi kod Beogradske kapije. Ti „kazamati” i ateljei biće pretvoreni u centre kreativne industrije“, naveo je istoričar i koordinator razvoja integralne turističke ponude Turističke organizacije Niša.

Nedavno je renovirana barutana, koja za sada služi kao izložbeni prostor. Možda će biti korišćena i za neke diskusije i okrugle stolove.

„Barutana treba da postane primer onoga šta treba da postanu svi objekti u Tvrđavi, jedan dinamičan kulturno-istorijski prostor u kome će se dešavati najznačajnije kulturne i društvene aktivnosti u gradu“, dodao je Goran Milosavljević.

Vrednost ovog projekta je gotovo 1,5 miliona dolara, a Grad Niš, kao najveći partner na tom projektu izdvojio je oko 267 hiljada dolara, saopštila je Ivana Knežević-Spasović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Niš.

Ivana Knežević-Spasović
Ivana Knežević-Spasović foto: GP018

„Ovo je početak sistematskog ulaganja u razvoj naše Tvrđave, koja je simbol našeg grada, na način koji mi, kao ljudi koji žive u Nišu i koji su tu odrasli, da napravimo grad je nama po meri“, navela je Knežević-Spasović.

Pored Niša, partneri na projektu su i opštine Merošina, Svrljig, Gadžin Han i RRA Jug.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde