Juče su u Univerzitetu u Nišu svečano otvoreni po 56. put Pedijatrijski dani, nacionalni kongres sa međunarodnim učesnicima. Kongres organizuju Udruženje pedijatara Niša i Klinika za pedijatriju UKC Niš i trajaće do 28. septembra.
Ceremoniji svečanog otvaranja, pored zvaničnika Ministarstva zdravlja, Univerziteta u Nišu, Univerzitetskog kliničkog centra, Medicinskog fakulteta u Nišu i Grada Niš, prisustvovali su i predstavnici Udruženja pedijatara Rusije.
„Ove godine su nam centralne teme retke bolesti kod dece, različita hematološka i imunska oboljenja, imaćemo i UNICEF koji zajedno sa nama sarađuje u unapređenju ranog razvoja dece. Imaćemo, što je vrlo važno, i učesnike sa strane“, navela je prof. dr Jelena Vojinović, rukovodilac Klinike za pedijatriju UKC Niš.
U okviru svečanog otvaranja biće uručena i zahvalnica donatoru Klinike za pedijatriju Fondaciji „Humana srca“.
„Klinika za pedijatriju je imala sreće da je pogledaju donatori, imali smo sreće da nam se kao donator javi Fondacija „Humana srca“, koja je uložila ozbiljna finansijska sredstva, koja se mere u stotinama hiljada evra. Urađena je potpuna rekonstrukcija odeljenja Klinike, koja su se nalazila u staroj zgradi. Zahvaljujući toj donaciji dobili smo novi prostor“, dodala je dr Vojinović.
Fondacija je pomogla u renoviranju čitava dva sprata Klinike, kao i u nabavci medicinske opreme i posteljine.
„Već dugi niz godina radimo, ne samo sa zdravstvenim institucijama, već sa svim institucijama koje se bave zaštitom ranjivih grupa stanovništva, naročito sa decom. Dolazili smo u dodir sa mnogim eminentnim stručnim licima, između ostalog sa pedijatrima i doktora, i jedna doktorka nas je pozvala da pomognemo niškoj Dečijoj klinici“, navela je Nikolina Đujić.
U radu skupa učestvuje 300 pedijatara iz Srbije i regiona, ali i iz Rusije, koji će kroz mnogobrojna predavanja razmeniti svoja iskustva i najnovija saznanja o lečenju naših najmlađih pacijenata. Ove godine glavne teme kongresa su retke bolesti, hematološka i imunološka oboljenja dece, pulmološka i endokrinološka oboljenja dece.
„Deca, bez obzira gde se geografski nalaze, moraju da dobijaju izuzetno kvalitetnu terapijsku negu. Jako je bitno da učesnici iz različitih zemalja dolaze na konferencije, da bi se razmenjivale informacije o novinama u lečenju i kako može da se unapredi terapija dece. Najbitnije je da deca moraju dobiju kvalitetnu terapiju i da ti ljudi koji rade u udaljenim mestima imaju isti nivo edukacije, kao što je to recimo u Moskvi ili u Beogradu”, poručila je predsednica Udruženja pedijatara Rusije, akademik profesor Lejla Namazova Baranova.
U radu kongresa učestvovaće i predstavnici UNICEF-a u okviru sesija iz oblasti socijalne pedijatrije i unapređenja ranog razvoja dece.