U okviru programa ovogodišnje Noći istraživača, a u organizaciji Naučnog kluba Niš pri Centru za stručno usavršavanje, u ponedeljak 23. septembra od 19 časova u Gimnaziji „Bora Stanković” u Nišu gimnazijalci, studenti i zainteresovani građani imaće priliku da čuju razgovor „Putevi nauke”, u formi razgovora dvojice fizičara.
Razgovor će voditi Slobodan Bubnjević, autor knjige „Alhemija bombe” i šef komunikacija na Institutu za fiziku u Beogradu i urednik i su-osnivač inicijative „Nauka kroz priče” – najveće zajednice ljubitelja nauke u regionu i Milan Milošević, urednik sajta „Svet nauke” i docent na Departmanu za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu.
U prvom delu razgovora biće reči o nizu aktuelnih tema o nauci i društvu, i fokusiraće se na istoriju nuklearnog doba, bezbednost nuklearnih reaktora, kao i na doprinos nauke astronomiji, svemirskim istraživanjima, medicini i veštačkoj inteligenciji. U drugom delu razgovora biće otvorena mogućnost za pitanja prisutnih.
„Kroz osvrte na istoriju nuklearnog doba kojima se bavi „Alhemija bombe”, kao i na obnavljanje interesovanja za izgradnju nuklearnih reaktora i pitanja nuklearne bezbednosti u svetlu nestabilnosti i ratova u današnjem svetu, sagovornici će otvoreno osvetliti „mračne” strane i strahove koji proističu iz nauke, a da istovremeno ukažu i na načine na koji jedno otkriće postaje globalna pretnja, a na koji unapređuje život običnih ljudi. Uz osvrte na dostignuća u astronomiji, svemirskim istraživanjima, medicini, kao i na nove tehnološke prodore u oblasti veštačke inteligencije, diskutovaće se javna percepcija ovih dostignuća i rašireni strah od nauke“, navode organizatori.
Da li su strahovi od nauke opravdani? Zašto je nauka nezamenljiva u suočavanju sa strahom? Zašto je nauka neophodna? To su neka od pitanja o kojima će se govoriti na „Putevima nauke” danas u 19 sati u velikom amfiteatru Gimnazije „Bora Stanković” u Nišu.
Za ovo predavanje možete se prijaviti putem sajta:
https://forms.gle/W73LPTZeFQCzjd2B8
Centralni događaj Noći istraživača u Nišu biće obeležen 27. septembra, a Centar za stručno usavršavanje će ovu manifestaciju obeležiti tokom čitave nedelje.
Pored razgovora fizičara, priredili su radionice za školarce o pravljenju mini hidrometeoroloških stanica, radionice programiranja i robotike, kao i upoznavanje sa VR naočarima i digitalnim svetom svetom.