Niš će biti jedan od 16 gradova u Srbiji gde će u petak 27. septembra biti održana Evropska noć istraživača. Ova manifestacija će se održati na četiri lokacije u gradu – u tržnom centru „Delta planet“, Narodnom muzeju u Nišu, Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla” i Naučnom klubu pri Centru za stručno usavršavanje.
Ljubitelji nauke moći će da uživaju u radionicama, izložbama, eksperimentima, kvizovima, virtuelnim šetnjama, razgovorima sa naučnicima, predavanjima…
„Imamo jako bogat i raznovrstan sadržaj. Imaćemo veštačku inteligenciju u službi zdravlja, umetnosti, korišćenje dronova u poljoprivredi, pričaćemo o erozijama i kako ih sprečiti, imaćemo neku hemijsku avanturu… Ovo je samo jedan segment koji se dešava u tržnom centru „Delta planet“, a moje kolege iz Univerzitetske biblioteke i Centra za stručno usavršavanje su takođe spremni za tu noć”, poručila je dr Aleksandra Pavlović, profesorka sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu.
Slogan ovogodišnje manifestacije, „Pažnja! Nauka na putu” i prati glavnu temu manifestacije – kako da očuvamo svoje zdravlje i okolinu.
Centar za stručno usavršavanje će ovu manifestaciju obeležiti tokom čitave nedelje. Priredili su razgovore fizičara o zanimljivim aktuelnim naučnim temama, radionice za školarce o pravljenju mini hidrometeoroloških stanica, radionice programiranja i robotike, kao i upoznavanje sa VR naočarima i digitalnim svetom.
„Kroz sve naše programe i kroz ovakve manifestacije, kao što je Noć istraživača, trudimo se da pratimo teme nauke i društva. Ove godine tema Noći istraživača je tok znanja, gde želimo da istraživače i inovacije stavimo u fokus u našoj lokalnoj sredini i našem gradu”, navela je Jelena Anđelković, koordinator Naučnog kluba u Centru za stručno usavršavanje.
Univerzitetska biblioteka „Nikola Tesla” će ovu noć obeležiti izložbom o klimatskim promenama, ugroženim životinjskim vrstama i prikazom umetničkih dela od elektronskog otpada.
„Glavni cilj cele izložbe jeste fokus na trenutno aktuelnu klimatsku krizu, odnosno Zelenu agendu za Zapadni Balkan, koja traži rešenja za zdraviju prirodu i zdraviji život na planeti Zemlji“, rekla je Marijana Stojanović iz Univerzitetske biblioteke.
Interaktivne radionice sa decom školskog uzrasta biće održane u Narodnom muzeju.
„Kroz dve radionice ćemo predstaviti našu kulturnu baštinu. Jedna je etnološka, ciljna grupa je mlađa školska publika. Tu ćemo predstaviti predmete od tekstila i načine izrade predmeta koji su korišćeni pri izradi tih tekstilnih predmeta. Druga radionica je vezana za naše književno nasleđe i vezana je poetsku dramu „Maldoror X” Branka Miljkovića”, navela je Jelena Bogdanović, kustos književnih zaostavština Narodnog muzeja Niš.
Glavni program se održava u petak 27. septembra od 17 do 22 časova, a ulaz na sve događaje je besplatan.