Istorijski arhiv Niš započeo je realizaciju projekta prve faze digitalizacije arhive Prizrenske bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Nišu. Ovaj značajan poduhvat omogućava čuvanje i dostupnost vrednih istorijskih dokumenata za buduće generacije, navode iz Istorijskog arhiva.
Tokom NATO bombardovanja 1999. godine u Prizrenskoj bogosloviji je prekinuta nastava i đaci su otišli svojim kućama. Kada je ekonom protojerej-stavrofor Nikola Božanić izašao iz Prizrena, poneo je sa sobom školski arhiv i knjižnicu bogoslovije od oko 15.000 knjiga.
Tako je od uništenja spasao pamćenje bogoslovije, a uz ruskog konzula Ivana Jastrebova u vreme turske okupacije i protođakona Petka Trifunovića u vreme Drugog svetskog rata, stao je u red velikih dobrotvora i čuvara školske knjižnice.
Prizrenska bogoslovija je 1999. godine bila prinuđena da napusti Prizren i preseli se u Niš, gde je nastavila sa radom. Bogoslovija je zapaljena u martovskom pogromu 2004. i sve što je u njoj bilo izgorelo je.
Zahvaljujući zalaganju profesora i đaka Bogoslovije, 1915. godine Biblioteka je imala oko 8.000 knjiga u 13.000 svezaka. Za vreme Prvog svetskog rata Biblioteka je uništena. Neke knjige su spašene, tako da je školske 1920/1921. godine u Biblioteci bilo 1.028 knjiga. Posle Drugog svetskog rata deo knjiga je dat drugim formiranim bibliotekama, a nešto je i zadržano u posedu Bogoslovije. Biblioteka je iseljena 1999. godine zajedno sa Bogoslovijom i smeštena je u Nišu gde je podignuta na hilandarskom metohu. Namenski su izgrađene prostorije Biblioteke za smeštaj fonda i čitaonicu.
Projekat digitalizacija arhiva Bogoslovije Istorijski arhiv realizuje zahvaljujući finansijskoj podršci Ministarstva kulture.