Uoči 12. Međunarodnog studenskog folklora koji se od danas do 20. jula u organizaciji Studenskog kulturnog centra održava u Nišu, sinoć je na letnjoj pozornici niške Tvrđave održan zajednički koncert Akademskih folklornih ansambala iz Niša, Novog Sada, Kragujevca i Indonezije. Publika je imala priliku da vidi kako se na različite načine igra tradicionalno srpsko kolo u različitim delovima Srbije ali i da uživa u indonažanskoj narodnoj igri.
“Imamo tu čast da za Nišlije upriličimo jednu od najznačajnijih manifestacija u toku leta u našem gradu i da predstavimo Niš kao turistički grad bogate istorije, tradicije i kulture ali i kao univerzitetski centar. Ove godine, kao i prethodnih, ugostićemo mnogo stranih folkloraša koji će se družiti na našoj sceni u našem gradu ali i u celom regionu jugoistočne Srbije,” rekla je Dragana Petković, direktorka Studenskog kulturnog centra koja je najavila koncerte u Vladičinom Hanu, Beloj Palanci, Knjaževcu, Ražnju i Ćupriji.
“Najsvečaniji koncert koji naše Nišlije rado čekaju održaće se 20. jula, kada je zatvaranje festivala. Tada predstavljamo sve ansamble koji su učestvovali na festivalu, a to su ansambli iz devet zemalja sveta, Bugarske, Indonezije, Poljske, Meksika, Indije, Rusije, Severne Makedonije, Slovenije. Predstavljamo i naše saradnike, domaće, srpske ansamble i domaćina Akademski folklorni ansambl Oro, koji ove godine obeležava 60 godina postojanja,” dodala je Dragana Petković.
Akademski folklorni ansambl “Oro”, osnovan 1959. godine, najstariji je studentski ansambl na Univerzitetu u Nišu. Neguje narodne igre i pesme svih krajeva Srbije, sa posebnim akcentom na igre iz Ponišavlja i jugoistočne Srbije, koje po svom temperamentu i živopisnoj nošnji spadaju među najatraktivnije.
Ansambl je 1964. i 1997. godine proglašen za Najbolji igrački kolektiv u Srbiji, sa više od 4.000 nastupa u zemlji i inostranstvu – od Norveške i Španije, do Amerike, Brazila i Filipina.
Kao jedan od najeminentnijih folklornih ansambala u zemlji, Ansambl “Oro” je među osnivačima CIOFF-a u Srbiji – Nacionalne asocijacije međunarodnih organizacija folklornih festivala i narodne umetnosti, pod pokroviteljstvom UNESCO-a.
Folklorni ansambl „Oro“ je tokom šest decenija trajanja sarađivao sa brojnim ansamblima širom bivše Jugoslavije.
Jedan od tih ansambala je i AFA “Svetozar Marković” koji je sinoć igrao za nišku publiku. Ansaml se predstavio se igrama iz Šumadije a potom igrama iz Krajišta.
Ovaj ansambl osnovan je 1977. kao jedna od sekcija istoimenog kulturno-umetničkog društva pri Univerzitetu u Kragujevcu
Akademski ansambl narodnih igara i pesama “Sonja Marinković” predstavio se spletom igara iz Banata, a potom igrama iz Leskovca. Ovaj ansambl osnovan je na Univerzitetu u Novom Sadu 1962. godine, a stvara svoj program bazirajući ga na autentičnim – sinkretičkim oblicima narodne umetnosti (melodijama, igrama, kostimima i običajima) tako da ovakvim programskim opredeljenjem doprinosi očuvanju narodne umetnosti srpskog naroda i nacionalnih manjina.
Ansambl okuplja više od 500 članova, a na programu se nalazi 28 koreografija.
Na sinoćnom koncetru pravo oduševljenje izazvala je atraktivni ansambal iz Indonezije u tradicionalnim, živopisnim nošnjama. Grupa “Krida budaja” iz Indonezije predstavlja studentsku grupu sa Univerziteta Indonezija i fokusiri su na očuvanju indonežanskih tradicionalnih folklornih plesova i muzike. Grupa je osnovana 1983 godine i jedna je od najpoznatijih folklornih grupa mladih u Indoneziji. Grupa Krida budaja dobila je mnogobrojne nagrade i u nacionalnim i internacionalnim okvirim.Poslenjih godina u svoj nastup uključili su i savremene elemente plesa – balet, dzez i hip hop, pored osnovnog žanra, folklora.
Sinoćni koncert zatvarili su domaćini, koji su i otvorili koncert, Akademski folklorni ansambl „Oro“ u pratnji Velikog narodno orkestra koga predvodi Boban Stefanović.
Drugi splet prvog ansambla bile su igre iz Bele Palanke. Umetnički rukovodilac ovog ansambla na koje je Niš ponosan je Slavoljub Uzunović.
Večeras, pre svečanog koncerta od 20 sati, biće po tradiciji defile kroz Obrenovićevu ulicu od 18 sati, kada će Nišlije imati priliku da pozdrave folklorce, pa i da zaigraju sa njima. A dok ćemo se sutra upoznati sa kulturama sa različitih strana sveta, večeras nastavljamo da istražujemo svoju tradiciju.