Novi gasni interkonektor u dužini od 109 kilometara na deonici Niš – Dimitrovgrad, povezaće gasne mreže Srbije i Bugarske, povećati diversifikaciju izvora energije u Srbiji i dodatno stabilizovati snabdevanje građana i privrede ovim energentom.
Prilikom obilaska radova u Jelašnici, predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen je naglasila da se važnost ovog projekta ogleda u unapređenju energetske bezbednosti Srbije i u tome da će se otvoriti gasno tržište Srbije za različite izvore energije.
„Sjajno je videti kako ovaj važan projekat poprima oblik. Evropska komisija i Evropska investiciona banka su obezbedile 80 odsto finansija za ovaj projekat. Ono što vidimo nije samo da gas teče iz Bugarske u Srbiju, ovaj projekat će nas približiti jedni s drugima. Takođe će otvoriti gasno tržište Srbije za različite izvore i unaprediće energetsku bezbednost Srbije. Potrebno je da diverzifikujemo naše izvore gasa zarad više pouzdanih izvora“, poručila je fon der Lajen i pozvala Srbiju da se priključi zajedničkoj nabavci gasa.
Radovi na izgradnji počeli su januara ove godine, a završetak se planira do kraja 2023. godine.
Ursula fon der Lajen najavila je kratkoročnu budžetsku pomoć Srbiji u iznosu od 160 miliona evra zbog visokih cena energenata. Drugi korak pomoći uključuje bespovratnu pomoć od 500 miliona evra za energetsku infrastrukturu.
„Vi ovde u Srbiji ste isto pogođeni kao i zemlje Evropske unije poteškoćama na energetskom tržištu. Zato preduzimamo sledeće korake; prvi je kratkoročna pomoć, ne samo zemljama Evropske Unije, već i Zapadnom Balkanu i ovde sa radošću mogu da najavim da će 160 miliona trenutne budžetske pomoći biti uplaćeno. Mislim da je ovo apsolutno neophodno kako bi Srbija mogla da podrži ugrožene pripadnike društva, kao i mala i srednja preduzeća kako bi mogla da izađu na kraj sa visokim cenama energenata. To nije trajno rešenje, ono što nam treba jesu investicije. Zato drugi deo je podjednako je važan, a to je 500 miliona evra u bespovratnim sredstvima. To su ulaganja u infrastrukturu kakvu vidimo ovde, koja je zaista neophodna“, rekla je predsednika Evropske komisije.
Vučić je zahvalio fon der Lajen i poreskim obveznicima EU na “ogromnoj podršci i pomoći”.
„To je za nas ogroman novac. Beskrajno hvala Evropskoj uniji, to će olakšati probleme za kojima se suočavamo. Takođe hvala za onih 500 miliona vezano za investicije o kojima ste govorili, i o našim elektro-transmisijskim konekcija sa drugim zemljama na Zapadnom Balkanu“, izjavio je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije i dodao:
„Mi do pre tri godine nismo imali nikakav gasovod. Imali smo ono što nam je preko Mađarske dolazilo i to je sve. Hvala Ursuli i Evropskoj uniji jer nam oni daju 50 miliona evra za izgradnju, od 88,5 miliona evra ukupne cene za interkonektor između Bugarske i Srbije“, zaključio je predsednik Srbije.
Sa prečnikom cevi od 700 mm i maksimalnim pritiskom od 55 bara, njegov kapacitet će omogućiti prenos 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, što je ekvivalentno 60 odsto ukupne godišnje potrošnje Srbije.
Osim Niša, gasovod će obuhvatiti i još 3 merno-regulacione stanice za gas u Beloj Palanci, Pirotu i Dimitrovgradu, koji će na ovaj način dobiti pristup gasnom snabdevanju za grejanje i industrijsku proizvodnju.