Vojna bolnica u Nišu obeležava 146 godina postojanja. Ova vojno-zdravstvena ustanova je deo Uprave za vojno zdravstvo Ministrastva odbrane, čija je osnovna delatnost sanitetsko zbrinjavanje povređenih i obolelih na sekundarnom i delom tercijarnom nivou.
U njoj se o trošku države leče aktivna i penzionisana vojna lica, vojnici po ugovoru i na odsluženju vojnog roka, kadeti vojnih akademija i osobe koje imaju stečeno pravo za lečenje u vojnozdravstvenim ustanovama.
U Vojnoj bolnici još uvek ne mogu da se leče civilni pacijenti o trošku Republičkog fonda zdravstvenog osuguranja, sa kojim se očekuje zaključenje ugovora koji bi to omogućio.
Kao početak obeležavanja godišnjice rada i postojanja položeni su venci u kompleksu niške Vojne bolnice, koja je danas jedna moderna zdravstvena ustanova, naveo je upravnik dr Veljko Milić.
„Poštojući tradicije i ovo je znak poštovanja za sve one koji su radili tokom ovih teških vremena, ratnih i epidimeija, i što su ovoj bolnici uložili deo sebe. Mi sada njima s jedne strane odajemo počast, a s druge strane kažemo da ćemo nastaviti da se borimo za Vojnu bolnicu. Sam napredak Vojne bolnice doživljavam i posmatram preko velikog broja mladih stručnjaka, koje smo zadnjih godina primili“, rekao je pukovnik i dr medicinskih nauka i dodao da su mladi lekari i tehničari sada u fokusu, pored nabavke nove opreme.
Vence su položili predstavnici grada, gradskih opština, udruženja koja baštine sećanja, lekari, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i ostali.
„Kolo srpskih sestara baštini sve ono što je vezano za naše ljude, kojih više nema. Lepo je Stefan Nemanja kazao: „Ako ne znaš dokle dopire tvoja zemlja i baština, pogledaj kosti tvojih predaka i samo će ti se kasti“. Bez tog čvrstog uverenja da su živi među nama, i da ih generacije poštuju. Danas obeležavamo 146 godina Vojne bolnice, znamo i ko su i odakle su. Bez njih mi bismo se izgubili i iz te semenke ćemo se uvek obnoviti“, rekla je Ljiljana Stojanović, predsednica Kola srpskih sestara.
Ona je podsetila da je njihova veza sa Vojnom bolnicom u tome što je mnogo sestara umrlo od tifusa u toj Vojnoj bolnici.
Ispred Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja venac je položio državni sekretar Dejan Antić. On je podsetio da je ova bolnica osnovana u teškim vremenima i da je u to vreme bila jedina zdravstvena ustanova u ovom kraju Srbije, u kojoj su se pored ranjenih boraca lečili i civili.
Dr Milić je ranije istakao da je Vojna bolnica spremna i da ima dovoljno kapaciteta za pružanje zdravstvenih usluga široj populaciji i da je njihov cilj da sklope ugovor za lečenje osiguranika Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.