Većina velikih proizvodnih pogona u Nišu, poput Džonson Elektrika, Jure i Cumtobela i dalje radi, ali je pitanje koliko će još dugo jer su zatvorene fabrike u Evropi od kojih dobijaju narudžbine, izjavio je predsednik Regionalne privredne komore Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga Aleksandar Milićević.
On je rekao da je Leoni već zatvorio svoje pogone u Nišu i Prokuplju, dok i dalje rade pogoni te kompanije u Malošištu i Kraljevu.
„Velike kompanije obezbedile su prevoz za svoje radnike. Džonson elektrik je uspeo da uveze veliki broj maski za svoje zaposlene, ostali se snalaze kako znaju i umeju“, izjavio je Milićević.
Prema njegovim rečima, proizvodnja prehramenih proizvoda u fabrikama u Nišu odvija se bez zastoja što je dobro jer je to garancija da će snabdevanje građana i ubuduće biti uredno.
„Kad je reč o proizvodnji ostalih proizvoda situacija je šarolika. Neki pogoni su zatvoreni, neki su pred zatvaranjem jer su njihovi kupci u Nemačkoj, Italiji, Austriji i drugim evropskim zemljama zatvorili svoje fabrike“, rekao je Milićević.
On je dodao da najveći obim spoljnotrgovinske razmene firme sa područja Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga ostvaruju sa Nemačkom, Italijom, Rusijom, Francuskom, Austrijom i Španijom.
„U najtežem položaju sada je svakako sektor turizma, ugostiteljstva i uslužnih delatnosti. Očekuje se da država, po okončanju vanrednog stanja, preduzme mere kako bi pomogla da se privreda, a posebno taj sektor vrati u prvobitno stanje“, izjavio je Milićević.
Prema njegovim rečima, od privrednika stižu najrazličiti predlozi za pomoć privredi posle suzbijanja epidemije korona virusa, poput predloga za smanjenje poreza i doprinosa na zarade, odlaganja plaćanja tih dažbina, beskamatnog kreditiranja i odlaganja plaćanja poreza na dodatu vrednost (PDV-a).
Milićević je rekao da je u Nišu registrovano oko 3.800 firmi i oko 17.000 radnji.
Zaposleni u velikim kompanijama u Nišu apeluju ovih dana preko društvenih mreža da se i u našoj zemlji, kao i Italiji, obustavi proizvodnja koja nije nužno neophodna.
Oni se pitaju zbog čega je dozvoljeno da i dalje rade pogoni sa više stotina zaposlenih, a zabranjeno je okupljanje na javnim mestima više od pet ljudi.
A ZASTO NIKO NE SPOMINJE BENETON?