Predstavnici gradskih, javnih i republičkih preduzeća potpisali su sa gradonačelnikom Niša Darkom Bulatovićem Memorandum o saradnji na unapređivanju lokalnog Geografsko-informacionog Sistema. Njegovim fomiranjem do kraja godine , donosioci odluka, investitori i građani, jednim klikom, brže i lakše, dolaziće do informacija za dalje planiranje i investiranje na teritoriji Niša.
„Geografsko informacioni sistem koji treba da se okonča do kraja godine od značaja je pre svega za donosioce odluka, a onda i za investitore i građane jer ovaj sistem racionalizuje vreme, utrošak sredstava , planiranje. Važan je i za građane i dostupnost informacija koje su značajne za njih“.
On je dodao da je GIS od značaja i za sam grad prilikom planiranja.
„Podaci kao što su gde se nalaze pozemne instalacije, koliko će vremena biti potrebno da se dobiju sve informacije o lokaciji na kojoj se planira investicija, da li postoji rezervna lokacija, sve to i ono što do sada nismo imali sada ćemo dobiti, a oni investitori koji dolaze u Niš na ovaj način štede vreme jer će imati pristup svim informacijama na jednom mestu, od slike, video zapisa, cene zemljišta, u kojoj je fazi ozakonjenje, šta nedostaje od infrastrukture i gde se nalaze najbliži priključci“, istako je Bulatović.
Članice GIS-a su lokalne institucije, javna preduzeća Grada Niša, kao i neke republičke institucije kao Zavod za zaštitu prirode Srbije, EPS, Telekom. Razvoj GIS-a i povezivanje lokalne samouprave sa drugim lokalnim samoupravama i republičkim organima i institucijama doprineće boljoj upotrebi resursa, bržoj razmeni, analizi i obradi informacija između različitih institucija ili unutar same institucije kao i sinhronizaciji poslova u planiranju, upravljanju i održavanju lokalnih sistema.

„Institucije raspložu mnogobrojnim podacima koji kao takvi sami po sebi ništa ne znače. Kada su na mapi oni postaju vidljivi i pristupačni. Klikom na jednu lokaciju može da se vidi šta se na njoj nalazi, gde su podzemni vodovi, gde je kanalizacija, vodovod, telekom. Primera radi investitiori jednim klikom i za dva minuta mogu da dođu do podataka koji ih interesuju i koji su im potrebni“, objašnjava Ivan Pavlović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte
Softverski paket grad već ima i očekuje se za desetak dana, a potom će početi baza da se „hrani“ podacima. Korisnici GIS-a će moći i preko interneta ili preko aplikacije na mobilnim telefonima da dođu do informacija.
„Građani će uz pomoć aplikacije moći da vide sve podatke koji se malaze u gradu“, dodaje Pavlović.
Parking servis je jedan od potpisnika memoranduma.
„Uz pomoć ovog projekta mi ćemo našim delatnostima upravljati na efikasniji i ekonomičniji način. Imaćemo evidenticiju svih parking mesta što će dovesti do uvođenja novih tehnologija za lakše pronalaženje parking mesta tako za laku i automatizovanu naplatu. To se odnosi i na ostale delatnosti koje su u našem resoru“, kaže Dejan Dimitrijević, direktor „Parking servisa“.