Niškim udruženjima i ustanovama, koji okupljaju zaljubljenike u muziku, likovnu umetnost, književnost, igru, očuvanje tradicije, a koja pre svega imaju cilj promociju grada Niša, što u zemlji, što u inostranstvu, uručeni su ugovori o sufinansiranju projekata iz oblasti kulture.
Grad Niš je za sufinansiranje 27 projekata iz oblasti kulture odvojio pet miliona dinara, dok za sufinansiranje sedam predstavnika grada na festivalima u inostranstvu, još milion dinara.
Sredstva su namenjena za muzičke i kulturne programe, očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa Niša, negovanje kulture sećanja, kao i razvoj kreativne industrije i savremenog stvaralaštva. Prioritetne teme projekata ove godine su očuvanje i negovanje nasleđa cara Konstantina i Tvrđave, kao i negovanje kulturnog stvaralaštva za decu i mlade.
„Drago mi je što ima ideja i ljudi koji su entuzijasti sa vizijom kada je kultura u pitanju. Hvala vam na trudu. Šest miliona za 34 udruženja, odnosno 34 projekata, kako budemo bogatiji, verujem da ćemo iduće godine imati više para u budžetu, tako će i ova pozicija da raste. Mislim da polako ali sigurno svi zajedno na jedan pravi način promovišemo grad“, poručila je gradonačelnica Dragana Sotirovski.
Gradonačelnica je dodala da je posebno ponosna na sedam udruženja, koja će predstavljati grad Niš u inostranstvu. Jedan od predstavnika grada u inostranstvu je i muzička radionica i dečji hor „Čarobna nota“, koja postoji već devet godina i koji okuplja preko 60 deteta, što pevača, što izvođača na instrumentima.
„Puno nastupamo, imamo puno koncerata iza sebe i razna putovanja po Evropi, pa čak i u Aziji. Sada u julu smo na festivalu na Ohridu, prošle godine smo išli do Čanakala u Turskoj. Imamo u planu i Dubai, imamo visoke ciljeve“, rekla je Miljana Radivojević, osnivačica ovog hora.
Ona navodi da hor izvodi razne žanrove muzika, od dečjih, preko zabavnih i rok, pa sve do niških tradicionalnih pesma i operskih arija.
Ančica Dimitrijević iz Udruženja ugostiteljskih i turističkih poslenika Niša navodi da su oni kroz 10. jubilarni „Gastro-turistički festival“, okupili 15 zemalja, gde su posebno istakli trpezu iz vremena cara Konstantina.
Među ustanovama koje su dobile sredstva za projekte iz kulture je i Studentski kulturni centar, koji kroz svoje festivale neguje folklor i horsko pevanje.
„Studentski kulturni centar se već ovim festivalom folklora, pod UNESCO-m i CIOFF međunarodnom organizacijom, koja je glavna za organizaciju folklora u svetu, dovoljno pozicionirao. Ove godine će biti 16. put i ove godine imamo i sedam država, među kojima su Kolumbija, Čile, Turska, Nemačka, a biće preko 200 učesnika odnosno izvođača“, kaže Predrag Jelenković, direktor SKC-a.
Posebno mesto u negovanju tradicije ima i Udruženje „Višnja“, koje je nedavno organizovalo Festival ćilima.
Maja Sević iz tog udruženja dodaje da oni organizuju i veliki broj radionica za decu gde mogu da nauče mnogo toga o starim zanatima, ali i da tkaju, vezu, pletu, heklaju i da prave tradicionalne kolače.