Pilot projekat „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“ će se realizovati u školskoj 2023/2024. godini u 95 škola, odnosno u 73 osnovne i 22 srednje škole, koje ostvaruju jednosmenski rad na teritoriji čitave Srbije. Dve osnovne i jedna srednja škola iz Niša su deo probnog perioda, tokom kog će u osnovnim školama, umesto tri časa, biti pet časova fizičkog vaspitanja nedeljno, a u srednjim školama četiri puta nedeljno.
Izveštaji Instituta za javno zdravlje „Batut“ pokazuju da je sve veći broj dece koja su gojazna i koja imaju krivu kičmu i ravne tabane.
Tanja Medved, proslavljena rukometašica, ali i predsednica skupštinskog Podobora za sport i članica radne grupe ovog projekta, opominje da deca nisu dovoljno motorički sposobna, što je bio alarm da se krene sa ovim projektom.
„Ova akcija je osmišljena da podigne svest svakome od nas, da se svi zajedno udružimo i da doprinesemo da naša deca odrastaju zdravo, odnosno na način na koji smo i mi odrasli, a to je da se kroz svakodnevne aktivnosti kroz fizičko vaspitanje posebno osvrnemo na decu od predškolskog uzrasta, ali prevashodno na uzrast od 7 do 12 godina, gde će se svakodnevnim fizičkim aktivnostima kroz nastavu fizičkog vaspitanja deca biti fizički atkivnija, čime ćemo unaprediti njihovo zdravlje“, rekla je Tanja Medved.
U oktobru će biti sprovedeni sistematski pregledi, uz motorikča testiranja, u školama koje učestvuju u ovom projektu, a u maju 2024. godine će prvi kontrolni pregledi dati konkretne rezultate da li je bilo napretka.
„Cilj projekta je pokazati sa održivim dokazima da fizička aktivnost povoljno deluje na zdravlje dece i da se ne radi samo o fizičkom zdravlju dece, nego da se radi o celokupnom zdravlju. Fizička aktivnost, koja popravlja cirkulaciju u telu, popravlja i cirkulaciju u mozgu, pa će deca imati i bolje kognitivne sposobnosti. Osećaće se bolje i davaće bolje rezultate u školama“, poručila je Danijela Cvetković iz niškog Doma zdravlja.
U ovom projektu učestvuju niške osnovne škole „Dositej Obradović“ i „Ćele kula“ i srednja Građevinska škola.
U Osnovnoj školi „Ćele kula“, zahvaljujući jednosmenskom radu, postoje uslovi da se realizuje ovaj projekat dodatnih časova fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, gde je danas održano i predstavljanje projekta. Direktor ove škole Vladimir Ristić je istakao da su deca veoma uzbuđena i da jedva čekaju dodatne fizičke aktivnosti.
„Naši đaci i roditelji su jedva čekali da sve to krene. Već krećemo sa radom, a deca naše škole zaista jedva čekaju i vredno rade i vole sve fizičke aktivnosti. Deca su postala gojazna, manje pokretljiva, pa i sporija, ovim projektom podižemo svest o tome“, naveo je direktor škole.
Gradski većnik za omladinu i sport Aleksandar Stojičić je istakao da je ovo vrlo važan projekat, što pokazuje učešće tri ministarstva – prosvete, sporta i zdravlja.
Dodatni časovi fizičkog i zdravstvenog vaspitanja će se odvijati za oko 5.000 učenika u 194 odeljenja, od čega je 172 odeljenja osnovnih škola i 22 odeljenja srednjih škola.