Projekat pod nazivom “Planiranje efikasnog korišćenja resursa u urbanom i društvenom kontekstu Niša, Srbija: Urbana obnova nasleđenih stambenih područja iz socijalističke prošlosti – REP, Niš“ finansira DAAD, Nemačke služba za akademsku razmenu, spojio je na zajedničkom zadatku studente na Na Katedri za prostorno planiranje i urbanizam GAF-a Univerziteta u Nišu sa kolegama i studentima na HafenCity Univerzitetu u Hamburgu.
Rukovodilac projekta sa HCU-a je profesor dr. ing. Volfgang Dikhaut, sa GAF-a je to dr Ljiljana Vasilevska, redevni profesor, dok je projektni asistent Jelena Đekić, diplomirani inž.arhitekture.
U projekat su uključena 23 studenta sa druge godine master akademskog programa REAP sa HCU-a, uz podršku tima saradnika, i 25, u dosadašnjem školovanju najbolje rangiranih studenata sa četvrte godine Integrisanih akademskih studija Arhitektura sa GAF-a.
“Jedna od vrednosti projekta, pored njegovog doprinosa samoj strukturi nastave, upravo je ta što se po prvi put pružila prilika tolikom broju studenata sa našeg fakulteta da učestvuje u međunarodnom projektu i da na taj način, upoznajući drugu akademsku sredinu i razmenjujući znanja, stekne nova iskustva koja će im biti od značaja za dalji tok studiranja i njihov profesionalni razvoj“, kaže dr Ljiljana Vasilevska.
Ona dodaje da je pored uspostavljanja i razvijanja programa razmene i saradnje u okviru nastave i istraživanja, u fokusu projekta razvoj strategija za unapređenje kvaliteta gradskog života i klimatski odgovornog planerskog pristupa.
“Timovi studenata zajednički realizuju projektne aktivnosti na način da kroz svoje finalne semestralne radove ispitaju i sagledaju mogućnost primene principa, mera i tehničkih elemenata efikasnog korišćenja resursa u procesu urbane regeneracije izabranih nasleđenih stambenih područja u Hamburgu i Nišu. Izradi završnih radova su, pored drugih projektom predviđenih aktivnosti, prethodile dve radionice, u Hamburgu i u Nišu”, ističe Vasilevska.
Realizovana je i serija predavanja kolega iz Hamburga i Niša.
„Studenti su imali priliku da se upoznaju sa primerima dobre prakse, sproveli su opservaciju izabranih lokacija, analizirali dostupne podatke, intervjuisali građane koji žive u predmetnim područjima, susreli su se i razgovarali sa različitim akterima koji učestvuju u procesu urbanističkog planiranja i, na kraju svake radionice, priredili izložbu radova koji se na konceptualnom nivou bave različitim aspektima problematike nasleđenih stambenih područja. Pored izložbi, produkt radionica biće i zajednička publikacija čije se štampanje planira za kraj decembra”, dodaje dr Ljiljana Vasilevska.
Ovakav pristup je omogućio studentima sa oba fakulteta da sagledaju i daju odgovore na određene izazove u procesu implementacije efikasnog planiranja resursa u različitim kulturološkim, geografskim, prostornim i društveno-ekonomskim razvojnim uslovima.
Za studente sa GAF-a zajednički rad na projektu je omogućio razumevanje mogućnosti i načina sprovođenja principa i mera klimatski odgovornog i efikasnog planiranja resursa u procesu urbane obnove i regeneracije, što je novina u domaćoj planerskoj praksi.