Pripadnici devete rotacije SRBKON 9, Multidimenzionalne integrisane misije Ujedinjenih nacija za stabilizaciju u Centralnoafričkoj Republici MINUSCA- stigli su juče u ranim jutarnjim časovima u Vojnu bolnicu Niš.
Misija UN MINUSCA uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 2149 od 10. aprila 2014. godine.
U nama dalekoj, sukobima podeljenoj Centralnoafričkoj Republici, u samom srcu Afrike, već duži niz godina funkcioniše vojna bolnica drugog stepena, gde srpski lekari i tehničari pružaju zdravstvenu zaštitu pripadnicima UN-a.
U glavnom gradu ove zemlje, sa blizu milion stanovnika, stacionirana je glavna komandna snaga UN-a, MINUSCA, u čijem sastavu se nalazi naš kontigent. Zadatak srpskih snaga je prvenstveno pružanje medicinske pomoći pripadnicima UN-a, kojih je po nekim procenama u samom gradu preko 7000. Bolnica je opremljena za prihvat i zbrinjavanje svih vrsta obolelih, a prevashodno za pružanje hitne i neophodne zdravstvene pomoći mirovnjacima u ovoj još uvek nestabilnoj zemlji.
Na ovaj put krajem maja 2019. godine, uputila se i deveta rotacija srpskog kontigenta, 72 pripadnika vojnog saniteta i logističke podrške. Među njima je i 10 pripadnika Vojne bolnice Niš. Dočekala ih je surova afrička klima, visoke temperature i često nepoverenje lokalnog stanovništva. Narednih 280 dana, ova ekipa uigranih prfesionalaca, pružala je sve vrste usluga pripadnicima UN-a, od pregleda lekara opšte medicine, preko stomatološke zaštite, pa sve i do najkomplikovanijih hirurških zahvata koje je ova, u suštini ratna poljska bolnica u stanju da pruži.
Pacijente čije je zdravstveno stanje bilo za viši nivo zdravstvenog zbrinjavanja, evakuisani su u Ugandu, u bolnicu trećeg stepena, ili su pacijenti vraćeni u svoje matične države radi daljeg lečenja.Transport i obezbeđenje pacijenata vršili su naši lekari i tehničari, u sklopu AMET-a, ekipe za vazdušnu evakuaciju.
Da se radi o jako ozbiljnom poslu, govore podaci da je u toku ove, devete rotacije, u bolnici pregledano više od 8769 pacijenata.U sastav hirurškog tima bio je pp dr Žikica Džudžić i operisano je preko 25 hitnih slučajeva. Major dr Dalibor Stojanović je u stomatološkoj ordinaciji izvršio skoro 1700 intervencija. Odeljenje radiologije na čelu sa potpukovnikom dr Miloradom Pejčićem je pregledalo 1386 pacijeanta.
U laboratoriji je izvršeno blizu 11370 analiza. Značajnu podršku dali su i medicinski tehničari zastavnici Todorović Zlatan i Nikolić Goran, medicinski tehničari Petrović Predrag, Aranđelović Slavica, Milošević Gordana , Trajković Nebojša i Ilić Suzana.
Funkcionisanje bolnice je za sve vreme bilo besprekorno i pored velikog broja pacijenata i sporadičnih sukoba zaraćenih strana u samom gradu Bangiju.
Ono što izdvaja ovu rotaciju od ostalih, dosadašnjih rotacija srpskog kontigenta, je prelazak Bolnice na takozvanu samoodrživost, tj. Samostalno funkcioisanje bolnice bez podrške UNa, oslonjena samo na podršku matične države. Sva oprema na kojoj će ubuduće srpski lekari i tehničari raditi, dopremljena je u Bangi iz Srbije, prešavši ogroman put, što vazdušnim, što kopnenim i morskim putem. Ovaj ogroman zadatak je izvršen u najkraćem mogućem roku, jer i pored zamene stare UN opreme novom, srpskom, funkcionisanje same bolnice i njen neprekidni rad na medicinskoj pomoći nije smeo biti zaustavljen.
I pored brojnih obaveza, daleko od svojih porodica, pripadnici srpskog kontigenta su uvek nalazili vremena za druženje i staranje nezaboravnih uspomena. I baš zbog toga, mnogi od srpskih mirovnjaka ponovo žele da se vrate u Afriku, i da još jednom prožive ovu napornu, ali na kraju, ipak lepu avanturu.