Online hakaton za studente i mlade programere, koji je organizovala kompanija Better Collective Niš, je završen u nedelju.
Na takmičenju je učestvovalo pet ekipa, koje su na raspolaganju imale 42 sata da dođu do digitalnog rešenja na zadatu temu.
Tema takmičenja odnosila se na ciljeve održivog razvoja koje je postavio UNDP, sa fokusom na ekologiju (čista voda i sanitarni uslovi, dostupna i obnovljiva energija, održivi gradovi i zajednice, odgovorna potrošnja i proizvodnja, akcija za klimu, život pod vodom i život na
zemlji).
Svi timovi su pokazali zavidno znanje iz oblasti računarstva i programiranja, kao i visoku svest o problemima zagađenja životne sredine. Njihov entuzijazam je zaista dragocen i sve aplikacije predstavljaju jedinstvena rešenja, koja imaju za cilj da svet učine boljim mestom za život.
Žiri je morao da donese tešku odluku, ali su, na osnovu unapred određenih kriterijuma proglasili pobednike hakatona.
Prvu nagradu osvojio je tim pod nazivom Rick’s Solutions, koji čine studenti četvrte godine Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. Oni su osmislili platformu koja povezuje društveno odgovorne kompanije i ekološki savesne pojedince. Ova platforma, putem sistema nagrađivanja, podstiče odgovorno ponašanje pojedinaca. Naziv platforme je EcoRick i ona omogućava korisniku da se registruje i da, kada učini ekološki odgovornu akciju, dobije određen broj poena, koji može iskoristiti za popust ili kupovinu kod partnerskih, društveno odgovornih kompanija. Pod akcijama koje bi želeli da motivišu podrazumevaju učestvovanje na ekološkim događajima, reciklažu u pametnim kantama, proizvodnju energije na solarnim
panelima i slično.
Platforma, takođe, ima sistem za praćenje prikupljenih i potrošenih poena, kao i newsletter.
Druga nagrada pripala je ekipi Three and a half men, sa Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Oni su napravili aplikaciju koja posreduje u anonimnom prijavljivanju ekoloških problema nadležnim institucijama. Aplikacija Ne budi nem – pošalji nadležnima spem, funkcioniše na taj način što korisnik odredi lokaciju na kojoj se događa određeni ekološki
problem, unese podatak o kojoj se vrsti prolema radi (zagađenje vazduha/vode/zemljišta), a aplikacija mu na osnovu unetih paramatara daje predlog imejl adresa nadležnih institucija kojima može da pošalje generisani anonimni mejl.
Treće mesto pripalo je timu ecoNET za aplikaciju sa istim nazivom. Članovi ovog tima, apsolventi Elektronskog fakulteta u Nišu, odlučili su da svoje delovanje usmere na edukaciju korisnika. Njihova aplikacija namenjena je podizanju svesti o tome kako zagađenje utiče na okolinu. Na osnovu unetih parametara zagađenja, menja se izgled ekosistema na koji zagađenje utiče. Ova aplikacija vam omogućava da uđete u problem putem VR tehnologije, ali se može koristiti i bez naočara za virtuelnu realnost, odnosno i u 2D okruženju.
Nagrade za prva tri mesta su vaučeri za kupovinu tehnike u vrednosti od 1000 evra, 700 evra i 300 evra. Nadamo se da će naši takmičari nastaviti da se profesionalno razvijaju i stiču nove veštine. Verujemo da će i u budućnosti nastaviti da kreiraju aplikacije koje doprinose okolini.
BC Hakaton – Tvoj kod za bolji svet nastao je iz želje kompanije Better Collective da podrži
IT zajednicu u uslovima pandemije i omogući mladima da steknu dragocena iskustva, kao što su rad u timu, razvijanje veština i sposobnosti. Zbog toga što smo svesni da su problemi koji se tiču ekologije veliki, pokušali smo da spojimo mladost i entuzijazam sa našim iskustvom i ekspertizom u želji da doprinesemo zajednici i životnoj sredini.