Iako se njegova muzika čula u Holivudu, pevali su je i američki i japanski horovi, dugo se čekalo da Dušan Cvetković, poznatiji kao Čika Duca, dobije ulicu ili spomenik u svom rodnom Nišu. Do sada je tek jedan ćorsokak nosio njegovo ime, a od danas Nišku Banju krasi skulptura Čika Duce.
Dušan Cvetković, poznatiji kao Čika Duca, rođen je 1892. godine u Nišu. Bio je glumac, kompozitor, vajar, operski pevač, reditelj, dramski pisac i upravnik pozorišta. Glumio je u mnogo predstava širom Jugoslavije, a napisao je preko 50 drama.
Pored glume, njegova najveća strast je bila muzika, tako da je iza sebe ostavio 43 snimljene ploče starogradske muzike. Cvetković je bio prvi koji je snimio gramofonsku ploču na srpskom jeziku. Ploču je snimio 1923. godine u Parizu.
Ovekovečile su ga pre svega pesme „Niška Banja, topla voda“ i „Udavija se“. Pesma „Niška Banja“ je nastala od raporta, himnične pesme tog vremena, tokom proslave otvaranja kupatila. On je od tog raporta komponovao melodiju i napisao reči.
„Originalni tekst pesme „Niška Banja“ je bio drugačiji, prva strofa je ostala ista, ostatak ima još sedam-osam strofa. Muzika je ostala potpuno isto. Za pesmu „Udavija se“, pročitali smo u nekim novinama da je nastala iz osvete. Njemu se svidela Stanika, koja je bila udata za Aleksu. Kada ga je Aleksa našao potukli su se, i on da bi mu se osvetio napisao je tu pesmu“, kaže Maja Cvetković Marinković, praunuka Čika Duce.
Povodom 130 godina od rođenja Dušana Cvetkovića, Istorijski arhiv Niš je u sklopu Nišvila organizovao izložbu o životu i delu Čika Duce. Ta izložba će biti dostupna i Niškoj Banji za nekoliko dana.
„Pretražili smo svoje fondove, ali i fondove Pozorišnih umetnosti u Beogradu, gde smo takođe našli delove njegovih dnevnika. Našli smo građu u Arhivu „Jugoslavija“, a najviše smo se obradovali arhivi njegove porodice. Od svega toga smo napravili jednu izložbu dostojnu Čika Duce, i njegovog dela, koja je do pre neki dan mogla da se pogleda u Istorijskom arhivu u Nišu, ali će moći da se pogleda i ovde u Niškoj Banji, već za neki dan“, navela je arhivska savetnica, Miljana Đorđević, koja je i autorka ove izložbe.
Ceremoniji otvaranja je prisustvovao i sveštenik Slaviša Smiljić. On je u ime crkvene opštine Niška Banja izrazio veliku blagodarnost Gradu Nišu i Opštini Niška Banja zato što vodi računa o ulepšavanju Niške Banje.
„Grad ne zaboravlja ni bogoslužne objekte. Pored ovog spomenika uređen je i prostor oko ovog osveštanog drveta, koje narod zove „Zapis“, oko kojeg se narod okupljao decenijama prinoseći molitve Gospodu. Osim toga Grad Niš izdvaja značajnu finansijsku podršku za izgradnju parohijskog doma pored našeg hrama“, rekao je Smiljić.
Inicijator za postavljanje skulpture Čika Duci je lokalna akciona grupa „Katena Mundi“ iz Niške Banje.