U holu Istorijskog arhiva u Nišu juče je svečano otvorena gostujuća postavka Arhiva Jugoslavije – „Od Antverpena do Seula – Učešće srpskih olimpijaca (Jugoslavija) na letnjim olimpijskim igrama 1920–1988”.
Postavka, čiji su autori Dragan Teodosić i Marko Radovanović, obuhvata arhivska dokumenta i fotografije koje prate gotovo sedam decenija učešća srpskih sportista pod zastavom Jugoslavije na najznačajnijoj svetskoj sportskoj manifestaciji. Od prvog nastupa u Antverpenu 1920. godine do Igara u Seulu 1988, posetioci će do 1. septembra imati priliku da vide kako su izgledali dani priprema, putovanja, takmičenja i pobeda.

„Rad na izložbi i priprema samog materijala koji smo izabrali trajali su oko šest meseci. Na izložbi možete da vidite fotografije i dokumenta, a kuriozitet vezan za ovu izložbu jeste što su ovo materijali isključivo iz fondova i zbirki Arhiva Jugoslavije, sve što vidite na ovih 36 visećih banera i dva velika od dva metra”, naveo je Dragan Teodosić, koautor izložbe.
Dodao je da će Nišlije putem 17 QR kodova moći da dođu i do zanimljivih informacija o svojim sugrađanima učesnicima na Olimpijskim igrama.

„Za nišku publiku biće interesantno da mogu da se vide materijali koji se tiču Vladimira Grozdanovića, strelca i njihove pripreme za Olimpijske igre u Meksiku 1968. godine ili materijali koji se tiču Dragana Stojkovića Piksija za Olimpijske igre u Seulu i brojni drugi materijali”, istakao je Teodosić.
Izložbu je zvanično otvorio proslavljeni niški olimpijac Aleksandar Raković, čije je prisustvo događaju dalo posebnu težinu i živu vezu između arhivskog svedočanstva i stvarne sportske istorije.

„Kada sam prvi put čuo za ovu izložbu nasmejao sam se. U poslednjim mesecima kad listam „Tik tok” stalno mi nešto izlazi o bivšoj Jugoslaviji – kako se živelo, kako se letovalo, koji automobili su se vozili, koje se fabrike postojale. Kad mi je Sneža rekla da se otvara izložba, koja ima retrospektivu Olimpijskih igara u bivšoj SFRJ, oduševio sam se. Nisam bio učesnik Igara za SFRJ, ali bio sam reprezentativac. Ovo kad se vidi vraća vas nazad, budi emocije”, poručio je Raković, koji je boje SRJ i Srbije i Crne Gore branio na tri izdanja Olimpijskih igara u brzom hodanju.

Izložba ostaje otvorena do 1. septembra 2025. u holu Istorijskog arhiva Niš. Uz postavku, posetioci mogu putem 17 QR kodova istražiti i obimniju građu i otkriti još više priča iz perioda od Antverpena do Seula.