Naslovna Društvo Obeležen Dan oslobođenja Niša od Turaka na Trgu kralja Milana

Obeležen Dan oslobođenja Niša od Turaka na Trgu kralja Milana

0
Polaganjem venaca na Spomenik oslobodiocima na Trgu kralja Milana, obeležen je Dan oslobođenja Niša od Turaka. Vence su položili predstavnici rukovodstva grada, boračkih organizacija, političkih organizacija, potomci boraca i drugi.

Branislav Radovanović, predsednik Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920. grada Niša, podseća da se ovde ne radi o klasičnom oslobođenju, već o kapitulaciji Turaka i predaji grada Niša Srbiji.

Posle 500 godina robovanja pod Turcima Niš je jedan od prvih većih gradova koji se oslobodio. Ono što je bitno i zanimljivo za današnji datum jeste da to nije bilo klasično oslobađanje, zato što su u to vreme Moravska, Timočka i Šumadijska divizija, odnosno korpusi, naterali Turke da potpišu kapitulaciju, koju je ispred Turaka potpisao Rašid-Paša i njegov zamenik Halil-Paša, tadašnji upravnik Niša, a sa srpske strane, tadašnji pukovnik artiljerije general Milojko Lešjanin“, rekao je Branislav Radovanović.

Branislav Radovanović/foto:GP018

On je dodao da je veoma važno što je danas ovaj Dan obeležen i na grobu Todora Stankovića, čoveka koji je postavio zastavu na Tvrđavu posle potpisivanja te kapitulacije.

Više od 15.000 srpskih vojnika sa 100 topova četiri dana je po snegu i veoma hladnom vremenu opsedalo Niš. Odlučujući napad izveli su šumadijski korpus iz pravca Seličevice i snage pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina sa severa.

Srpska zastava se 11. januara 1878. godine zavijorila na Tvrđavi, a knez Milan ušao je u grad nekoliko dana kasnije. U borbama je poginulo 120 srpskih vojnika, a blizu 800 je ranjeno.

Povodom ovog dana Grad Niš dodeljuje i priznanje „11. januar“, istaknutim pojedincima i kolektivima.

Ovogodišnji dobitnici priznanja u konkurenciji kolektiva su Akademski hor Studentskog kulturnog centra u Nišu i Narodno pozorište u Nišu, a u konkurenciji pojedinaca Miroslav Veličković, autor knjige „Spomenici vojnika i ratnika na Starom groblju“, Đovani Antonioli, suvlasnik firme „Olimpias“, i reditelj Željko Mirković.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde