Kada se radi o uslugama koja lokalna samouprava, Grad Niš, pruža osobama sa invaliditetom su poslednjih godina, a posebno ove godine značajno povećane, a uvećana su i sredstva namenjena udruženjama osoba sa invaliditetom, pa je ove godine za te potrebe u budžetu grada izdvojeno 21 milion dinara što je milion dinara više u odnosu na prošlu godinu, kaže Tijana Đorđević Ilić gradska većnica.
To je novac koji je namenjen afirmaciji Udruženja osoba sa invaliditetom. Osim toga, moge inicijative koje su vezane za uvođem novih usluga protekle su upravo od grada Niša. Poseban je naglasak stavljen na to da se više uradi na otklanjanju barijera koje postoje kod ljudi, ali se ne zanemaruju ni arhitektonske barijere.
Tijana Đorđević Ilić foto: GP018
„Pre svega formiran je Savet za rad sa osobama sa invaliditetom“, kaže većnica Tijana Đorđević Ilić. „Članovi Saveta su članovi udruženja osoba sa invaliditetom i na taj način smo počeli da funkcionišemo tako što su mnoge inicijative pokrenute upravo iz udruženja, a zarad rešavanja problema sa kojima se oni sreću. Mogu pouzdano da kažem da su sve inicijative potekle sa Saveta procesuiranje i rešene“, kaže Tijana Đorđević Ilić.
U periodu od 2016. i 2017.godine grad je u velikoj meri doprineo afirmaciji udruženja.
„Doneli smo odluku za finaniranje udruženja kako bi ona mogla da funkcionišu i rešavaju probleme svojih članova, pa je prve godine, odnosno 2016. u budžetu grada za te namene izdvojeno 20 miliona dinara, ali kako se povećavao broj udruženja koje je grad prihvatao na budžet, tako su se povećavala i sredstva na toj poziciji tako da u 2019. godini budžet za afirmaciju udruženja iznosi 21 milion dinara“, kaže većnica Tijana Đorđević Ilić. „Maksimalni grantovi koji su dodeljeni udruženjima iznose 1,4 miliona dinara“.
Tijana Đorđević Ilić kaže grad Niš u odnosu na sve ostale lokalne samouprave u samom vrhu kada se radi o finansiranju udruženja osoba sa invaliditetom. Ona dodaje da je grad podržao i mnoge usluge koje su namenjene osobama sa invaliditetom, a najvažnija među njima je usluga personalnog asistenta.
„Među uslugama koje omogućavamo osobama sa invaliditetom je pomoć u kući, personalni asistenti, lični pratioci. Bespalatan je i integrisani servis usluga za sve sugrađane, staračka domaćinstva pa i osoba sa invaliditetom jer dosta ima domaćinstava kojima su potrebne razne usluge, poput zanatskih usluga, pravne usluge ili sve ono što im se pruža na kućnom pragu. Sve su to usluge za koje osobe sa invaliditetom nisu ni svesne da postoje i da mogu da se jave za tako nešto“, kaže Tijana Đorđević Ilić.
Tijana Đorđević Ilić dodaje da ne postoji više projektno finansiranje važnih usluga kao što je personalna asistencija ili lični pratioci.
„U prošloj godini smo izmenili odluku u ovom delu i uveli ova prava u stalne usluge osoba sa invaliditetom. Svi korisnici koji su podneli zahteve i ispunili su uslove konkursa dobili su personalne asistente. Od bodovne liste zavisi da li su personalne asistente dobili na četiri ili osam sati“,dodaje Tijana Đorđević Ilić.
I sa ovom uslugom Niš odskače od drugih lokalnih samouprava jer trenutno u gradu ima 36 personalnih asistenata, dok ih je u Beogradu koji ima mnogo više stanovnika nešto preko 50, a u celoj Srbiji ima 94 personalna asistenta.
„U ukupom broju što se ove usluge tiče grad je izdvojio preko 20 miliona dinara i zadovoljili smo visoke standarde u pružanju ove usluge, a svaka naredna godina biće još bolja“, zaključuje Tijana Đorđević Ilić.