Posle trogodišnje pauze zbog renoviranja, Mali Saborni hram ili crkva Sabora Svetih Arhangela proslavila je svoju krsnu slavu Svetog Arhangela Mihaila- Aranđelovdan, u svojoj matičnoj crkvi.
“Današnjim praznikom se kruniše veliki dan i praznik i jubilej, dva veka niškog Sabornog hrama.Ovaj smo događaj sa velikom ljubavi, pijatetom i trudom iščekivali da bismo proslavili ovaj veliki dan. Radujemo se ovom današnjem danu, svi mi sveštenici na čelu sa episkopom niškim Arsenijem jer je sav posao koji je planiran i urađen i blagodet Svetih Arhangela biće na nama u sve dane naših života, a posebno na građane ovoga grada, koji su se trudili da ukrašavaju ovaj hram koji je vekovima bio mesto našeg okupljanja, našeg krštavanja, venčavanja, našeg duhovnog zbivanja”, kazao je protojerej-stavrofor Branislav Cincarević ,starešina Saborne crkve.
Dolaskom njegovog preosveštenstva Vladike niškog Arsenija na čelo Pravoslavne eparhije niške avgusta 2017. godine, počela je kompletna restauracija ove velike niske svetinje, a završena je u godini kada niška Eparhija obeležava dva veka Sabornog hrama.
“Pošto je ovo najstariji hram u gradu Nišu, u ovakvom obliku, jer je zidan kao kuća, jutros smo od pet sati imali naše vernike koji su dolazili u svoj hram da upale slavsku sveću, da preseku slavski kolač, tako da je veliki broj od jutros posetio ovaj hram, poklonio se svetiteljima božijim, svetim arhangelima i na taj način prizvali ime njihovo. Mnogi su doneli slavske kolače kao žrtvu svoju u hram da bi izmolili milost od Boga za svoj dom i svoju porodicu jer mi hrišćani verujemo da je porodica centar života, crkva u malome.Kada postoji jaka porodica onda je tu duh sveti koji joj daje snagu da opstane na ovoj vetrometini i u ovom svetu”, kazao je otac Cincarević.
Crkva Sv. Arhangela Mihaila i Gavrila izgrađena je za vreme vladavine Osmanlijskog carstva 1819. godine. Smeštena je u porti današnjeg Sabornog hrama, a sve do njegovog osveštanja 1878. godine, ova crkva je bila Saborni hram Niške eparhije.