Gradski Portal 018 – 20.04.2017
Na teritoriji GO Medijana živi preko 100.000 ljudi , a obzirom da se na teritoriji GO Medijana nalaze gotovo sve važnije institucije u gradu suočeni smo i sa problemom dnevnih migracija 3-5.000 ljudi.U poslednjih 10 tak godina postojali su pokušaji institucija, od JKP do lokalnih samouprava da reše sistemski ovaj problem ali se ni jedno rešenje nije pokazalo kao održivo tako da se problem opšte higijene i dalje javlja kao jedan od gorućih problema ne samo GO Medijana, već Grada Niša.
Problem opšte higijene u gradu nije samo komunalni problem, to je problem koji u velikoj meri narušava turističku atraktivnost GO Medijana i Grada Niša i njegova aktuelnost je veća ukoliko se ima u vidu činjenica o povećanju broja turista koji posećuju naš grad u poslednjih par godina.
Opštom higijenom u gradu u širem smislu se može posmatrati i problem ispisivanja grafita na zgradama , postavljanje i lepljenje oglasa, reklamnih plakata i čitulja na banderama, stubovima i drveću.
Primena kaznene politike od strane komunalne inspekcije jeste sigurno jedan od osnovnih elemenata sistemskog rešenja ovog problema ali sigurno nije jedini jer bi u tom slučaju broj komunalnih inspektora morao da se meri stotinama što nije slučaj, a po našem mišljenju nije ni rešenje.
Da li je problem opšte higijene u gradu samo problem dobre organizacije i kapaciteta JKP zaduženog za održavanje čistoće u gradu ili je to problem svakog pojedinca i njegove svesti o postojanju ovog problema? Ovo pitanje je izvor konstantnih polemika koje ne doprinose rešenju problema već su samo metode prebacivanja krivice u iznalaženju izgovora za nerešavanje ovog problema.
Svesni da je opšta higijena u gradskoj sredini pre svega civilizacijsko pitanje, ali isto tako svesni da čitav niz akcija i mera nije dalo održivo sistemsko rešenje očekujemo predlog seta mera koje bi makar započele sistemsko rešavanje ovog po nama prioritetnog problema ne samo u GO Medijana već i u gradu Nišu. Od studenata se očekuje da na kreativan i realan način pronađu najbolje rešenje za ovu problematiku. Dozvoljeni su svi vidovi informacija i literature. Žiri će takmičare bodovati na sledeći način:
25% kreativnost
25% kvalitet prezentacije i timski duh
50% izvodljivost ideje i način prezentovanja
Studenti imaju dva dana za rešenje studije slučaja. Nakon toga ih očekuje prezentovanje pred žirijem. Prezentacija je ograničena vremenski na 10 minuta. Kopiranje već postojećih ideja kažnjava se diskvalifikacijom tima.
Cilj: Naučiti mlade ljude da na vreme misle na svoje okruženje, da ozbiljno shvate problem otpada u gradu i da daju realna i konkretna rešenja. Dokažite da mi mladi, možemo da promenimo budućnost!