Iskustvo iz drugih zemalja i iskustvo u uslovima pojačane izolacije i ograničenog kretanja stanovništva,kao što je vreme vanrednog stanja,pokazuju nam da je moguće pojačano nasilje prema ženama i deci, kaže Sonja Šćekić, direktorka regionalne Sigurne kuće u Nišu. Ona navodi da vanredno stanje ne sme biti opravdanje za nereagovanje i ignorisanje ovog velikog socijalnog problema.
“Dinamika porodičnog nasilja je specifična po tome što veća blizina,odnosno duži period provođenja zajedničkog vremena može povećati rizik od nasilja. Zbog vanredne situacije i socijalne izolacije moguće je učestalije narastanje tenzije,pa i same faze akutnog nasilja.Ipak žrtve mora da znaju da i kada postoje strogi režimi izolacije, nije zabranjeno bežati od nasilnika”, objašnjava Sonja Šćekić.
Nakon donošenja Uredbe o merama za vreme vanrednog stanja i instrukcije koje je ova kao i ostale ustanove ovog tipa dobala od Ministarstva za rad i socijalnu politiku,rad u regionalnoj Sigurnoj kući u Nišu organizovan je tako da se maksimalno zaštiti zdravlje korisnika i zaposlenih.
“ I u ovim teškim momentima ova ustanova nesmetano funkcioniše za sve žene kojima je to potrebno i pomoć mogu da dobiju na više načina kao što se to činilo i do sada u redovnim okolnostima: Putem SOS telefona na broj 018 521 210 od 8 do 15 sati , putem internet savetovališta na e-mail sigurnakucanis.@ gmail.com svakog radnog dana od 8 do 21 sat”, kaže naša sagovornica.
U ustanovi trenutno boravi 11 osoba, 5 žena i 6 oro dece. Najmlađe ima 12 meseci, a najstarije je školskog uzrasta koje može uredno da prati školski program u kontekstu vanrednog stanja i načina realizovanja obrazovnog programa.