U Nišu je, posle Užica i Vranja, formirana podružnica Mreže inspektora Srbije. Cilj je jačanje udruženja inspektora i njihove organizacije, kao i bolji materijalni položaj , istakao je Vladimir Veličković, poverenik Mreže inspektora Srbije za Nišavski upravni okrug.
Kako je moglo da se čuje na skupu jedan od ciljeva udruženja je ostvaren pa su lokalni inspektori koji rade na terenu dobili povećanje plate od 10 odsto, a sledeći cilj ovog strukovnog udruženja je obezbeđivanje statusa samostalnih savetnika za republičke inspektore iz upravnih okruga. To bi značilo i dodatno povećanje plata za posao koji obavljaju, a procena je da bi zarade u ovom slučaju bile više za blizu 14.000 dinara.
“Jedan od najvažnijih ciljeva Mreže je jačanje materijalnog statusa inspektora. Zato je mreža inicirala izglasavanje uredbe koja je dala mogućnost povećanja zarada lokalnim inspektorima do 20 odsto. U Nišavskom okrugu to su prihvatile sve opštine, s tim da povećanje uglavnom iznosi 10 odsto”, rekao je Vladimir Veličković, poverenik MINS-a za Nišavski okrug, ne navodeći kolike su plate inspektora, sa obrazloiženjem da se “zarade razlikuju”.
Nažalost povećanje nije svuda isto i oni se kreće od 10 preko 15 do 20 odsto.
U okviru borbe za poboljšanje statusa struke, udruženje je iniciralo i to da se republički inspektori promovišu u zvanje samostalnih savetnika.
“Osim statusnih pitanja, bavimo se i pravnom zaštitom inspektora. Za sve kolege koje imaju probleme na poslu, u kontekstu radno-pravnih odnosa i nezavisnosti postupanja ili u slučaju da ih nadzirani subjekt tuži, MINS- će preuzeti pravnu zaštitu“, rekao je Dragomir Paunović, predsednik Udruženja mreže inspektora Srbije.
U Srbiji radi oko 4.200 inspektora na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou. Formirana je krajem 2017.godine kao nevladina, nestranačka već strukovna organizacija.