Epidemiolozi i infektolozi u Srbiji su već upoznati sa korona virusom kada je 2003.godine svet morao da se bori protiv SARS-a i 2015.godine protiv MERS-a, respiratornih oboljenja koje je izazvao upravo ovaj virus. Postoji procedura koja se mora poštovati u situacijama globalne zdravstvene bezbednosti i prema rečima infektologa profesora dr Žarka Rankovića, Srbija i Niš su potpuno spremni, a to potvrđuje i profesor dr Biljana Kocić sa Instituta za javno zdravlje u Nišu.
„Novi virus sigurno da je opasan ali apsolutno nema razloga za bilo kakvu paniku jer ako uzmemo koliko je veliki grad gde se virus pojavio i koliki je broj obolelih, onda njegov indeks zaraženosti nije tako visok kao kod virusa gripa. Mere koje preduzma Ministarstvo zdravlja Republike Kine, Svetska zdravstvena organizacija i sve ostale zemlje sigurno će pomoći da se virus ne proširi i da se ne radi o epidemiji svetskih razmera“, kaže profesor dr Žarko Ranković.
Čak i u slučaju da doputuju osobe iz zaraženog područja koje nemaju nikakve simptome respiratornih infekcija lekari će ispoštovati standardnu proceduru.
„Termovizijske kamere su postavljene na aerodromima i ona registruje da li neko ima temperaturu, a ove osobe koje dolaze iz područja gde su registrovani slučajevi zaraženih obavezno obavljaju razgovor sa sanitarnom inspekcijom koja se nalazi na svakom aerodromu. Pregledom i razgovorom sa putnikom utvrđuje se da li je bio u području gde ima zaraženih i da li ima kliničkih simptoma. Ukoliko ih ima stavlja se u prostor za izilociju, obaveštava se Klinika za infektivne bolesti i takva osoba se izoluje. U Beogradu na Infektivnoj klinici postoji mogućnost testiranja četiri tipa korona virusa i za dva sata se potvrđuje ili isključuje infekacija, a lečenje osobe se nastavlja“, kaže profesor dr Žarko Ranković i dodaje:
„U slučaju da je osoba bila u području gde ima obolelih a da ona nema nikakve simptome izdaje se pisano rešenje o zdravstvenom nadzoru i ona je dužna u roku od 24 sata da se javi Institutu za javno zdravlje u mestu svog boravka. To važi 14 dana i on svakodnevno ima kontakte sa epidemiološkom službom. Ukoliko se za 14 dana ne pojave nikakvi simptomi ukida se to rešenje“, zaključuje dr Žarko Ranković.
On dodaje da su epidemiološke i infektiološke službe u Srbiji i u Nišu potpuno spremne da ispoštju proceduru pri eventualnoj pojavi obolelih od korona virusa. To potvrđuje i profesor dr Biljana Kocić sa Insituta za javno zdravlje u Nišu.
„Epidemiološke i infektološke službe u Nišu su potpuno spremne da reaguju ukoliko se pojavi neki pacijent zaražen korona virusom. Institut za zdravlje Srbije „Batut“ je prosledio upustvo za ponašanje, a uspostavljena je i koordinacija svih zdravstvenih ustanova. Radimo svoj posao, držimo se određenih prodecura i nema mesta panici“, istakla je Kocić.