Za lokalne izbore u Nišu žene su nosioci pet izbornih lista u Srpskoj naprednoj stranci, a samo u GO Niška Banja nosilac liste je muškarac. Koliko je to posledica usvojene kvote da 40 odsto kandidata za republički ili za lokalne parlamente treba da budu žene ili su dame, konačno, i bez kvota, svojim radom uspele da se izbore za ravnopravno učešće u političkom životu zemlje i zašto je važno veće učešće žena u politici govori Dragana Sotirovski, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke i načelnica Nišavskog upravnog okruga koja je, primera radi, tek druga žena na ovoj funkciji.
Ona je i prva među jednakima na listi „Aleksandra Vučić- za našu decu“ u gradu.
„Učešće žena u politici je i te kako važno i to pokazuje i donošenje Zakona ali i sama realnost. Od 250 budućih poslanika 40 posto će biti žene i naravno mi imamo naše kandidatkinje, buduće poslanice ne samo iz Srpske napredne stranke već i iz drugih koalicionih stranaka koje su na toj listi. To je slučaj i na lokalu. Od pet gradskih opština u četiri su nosioci lista žene i jedan muškarac a i na gradskoj listi je prva među jednakima žena. Na ovaj način se daje i veća uloga ali i veće poverenje ženama. Sa druge strane sada je poverenje ukazano i mladim ljudima jer ih je više na listama, mnogo je momaka i devojaka sa Akademije mladih lidera Srpske napredne starnke. Ima dece iz Niša, a jedan od primera je i da je na poslaničkoj listi broj 12 Olja Petrović iz Pirota iz Akademije mladih lidera“, kaže Dragana Sotirovski.
Ona dodaje da su liste pravljene uz dogovor, a kakav je utisak veći upliv žena u politički život ostavio na njihove muške kolege pitanje za njih same.
„Oni su znali da zakonska regulativa mora da bude ispoštovana maksimalno. Kada su se pravile liste u prvih pet moraju da budu dve žene i tri muškarca, u prvih deset četiri žene i šest muškarca. Vreme žena tek dolazi, a dokaz za to je da politika Srpske napredne stranke daje mogućnost ženama da učestvuju u političkom životu a žene su i stub porodice i stub društva pa zašto ne bi bile i stub politike. Ja stalno kažem da se žene lakše dogovaraju, lakše rešavaju određene probleme, lakše dolaze do cilja i to bez mnogo reči i mnogo pompe. Važno je napomenuti i to da među ženama ima menje ljubomore nego među muškarcima , nema ni zavisti. Praksa pokazuje da žene sve nekako jednostavnije rešavaju i meni je zbog toga posebno drago“, ističe Dragana Sotirovski.
Prema njenom mišljenju žene na lokalu moraju da pokažu više truda i rada da lokal predstave i promovišu na jedan drugačiji, ženski, način i one to uspevaju da urade i da privuku pažnju a tako reše i problem sa kojim se suočavaju.
„U poslednjih nekoliko godine žene su pronašle i izborile se za svoje mesto u političkom životu. Žene su predsednice opština, gradonačelnice su i to je nešto što nije moglo da se zamisli pre 50 ili 60 i 70 godina ali sada je realnost. Stalno podsećam na to da od 29 okruga u Srbiji pet vode žene. Naše dve lokalne samouprave, Svrljig i Merošinu vode žene, a sada im se priključuje i Gadžin Han. Do sada su, nekako, te ženske uloge bile rezervisane za predsednice Skupštine, a sada na nivou države imate predsednicu Skupštine ali i predsednicu Vlade i guvernerku i brojne ministarke. Zašto se to ne bi prenelo i na lokal“, dodaje Sotirovski.
Predlog o većem broju žena u politici je stigao od opozicione stranke i to govori o tome, kaže Dragana Sotirovski, koliko je Srpska napredna stranka otvorena za sve predloge koji su dobri za društvo, a ovo je u svakom slučaju sjajan predlog, smatra ona.
Opet, u narodu vlada uverenje da se ženama može više verovati, da su one operativnije jer mnoge stvari posmatraju iz specifičnog, ženskog, ugla a veliku prednost im daje i to što su stub porodice pa, kada mogu da vode porodicu uspešno, veruje se da će na isti način da se staraju i o društvu.
„ Kada se ženama pruži takva šansa onda znači da je neko pratio njihov rad, da je cenio da su to one radile dobro i daje im se mogućnost da nastave dobro da rade. Sve žene koje su broj jedan na listama kod nas na lokalu su vrlo istaknute u svojim poslovima. Jelena Žarić Kovačević na Crvenom Krstu je poznata advokatica i najaktivnija poslanica sa juga centralne Srbije u republičkom parlamentu, Svetlana Milijić je prva na listi u Paliluli i direktor je Filijale RFZO a predvodi i Uniju žena SNS u Nišu, Vladmila Bojanić, nosilac liste u GO Medijana je uvaženi profesor Medicinskog fakulteta sa bogatim životnim iskustvom, Nataša Stanković je noslilac liste na Panteleju i pomoćnik je direktora Nacinalne službe za zapošljavanje Filijale Niš i ja sam na nivou grada“, kaže Dragana Sotirovski i dodaje:
„To je i neka vrsta obaveze, ne obaveze da se radi nego obaveze da se bude kvalitetan na tom mestu. Kada vidite da ste prvi među jednakima, a tih jednakih ima iz svih branši, onda morate da pokažete sebe u najboljem svetlu“, zaključuje Sotirovski.
Sudeći po dosadašnjem doprinosu žena političkom životu u državi one su tu i spremne su da pruže odgovor svakom izazovu jer poverenje koje im je ukazano na izbornim listima nesumljivo je potvrda njihovog ličnog i kvaliteta u onome što su do sada radile.