Gimnazija “Bora Stanković” u Nišu realizuje zajednički projekat sa SSC “Aleksa Šantić” iz Nevesinja, a bazira se na naučno-istorijskim istraživanjima na temu Međunarodna podrška Nevesinjskom ustanku. Saradnja dveju škola započeta je 2018.godine, a kontakt je uspostavljen kako među profesorima tako i učenicima.
U okviru projekta organizovana je uzajamna poseta učenika Nišu i Nevesinju, a održano je niz predavanja koja osvetljavaju ovu temu sa istoriskog aspekta.
Predavanje na ovu temu održala je u svečanoj sali Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, Ružica Pavlović, profesore istorije i koordinator projekta, uz uvodnu reč profesora Miroslava Pešića. Ovo predavanje je kao svoju aktivnost oglasio Departman za istoriju.
“Predavanje je izazvalo veliko interesovanje, a na njemu je prvi put predstavljen dokument koji menja zvaničan stav o odnosu Srbije prema Nevesinjskom ustanku”, kaže profesorka Ružica Pavlović. “Naime, do pojave ovog dokumenta stav je bio da Srbija nije dala podršku ovom ustanku, ali je istorijska činjenica sa ovim dokumentom sasvim drugačija jer on potvrđuje podršku Srbije ustanku u Nevesinju”.
Predavanje na temu „Istorija Zahumsko Hercegovačke eparhije i Niške“ održano je u Sali crkve Svetog cara Konstantina.Uvodničar je bila profesorka Pavlović, a predavači su bili paroh Branko Kalaba i đakon Dalibor Midić predstavnik Niške eparhije. Saradnju su upotpunili i horisti, etno grupa “Simonida” kao i hor gimnazije iz Niša.U programu su učestvovali i glumci amateri.
U sklopu saradnje učenici Gimnazije iz Niša napravili su aplikaciju koju su predstavili tokom posete Nevesinja, a na temu “Razgovori sa Borom”.
Tokom uzvratne posete Nišu profesori i učenici iz Nevesinja i Niša bili su gosti Bogoslovije u kojoj ih je dočekao lično rektor Milutin Timotijević po čijem blagoslovu je priređen i zajednički ručak”, kaže profesorka Ružica Pavlović.
I učenici Gimnazije “Bora Stanković” bili su gosti vršnjaka u Nevesinju od 6. do 10.oktobra. Tom prilikom obišli su mesto na kome je izbio ustanak u selu Krekovi,gradsku galeriju u kojoj je specijalno za tu priliku postavljena izlozba likova vođa Nevesinjskog ustanka na kamenim pločama. Upriličena je svečana akademija kojoj je pored lokalnih funkcionera prisustvovao i konzul Republike Srbije iz Trebinja.
“Učenici iz Niša obišli su i Prebilovac, Manastir Žitomislic, crkvu Sveta Trojica u Mostaru, a organizovan je i prijem u Konzulatu u Mostaru kod konzula Marije Bakoc, koja je učesnicima i profesorima održala predavanje o istorijatu konzularne delatnosti”, ističe Pavlović. Ona dodaje da su đaci iz Niša obišli i stari grad u Mostaru.
Profesori su polazeći od toga da imaju ulogu i predstavnika grada, preuzeli odgovornost dalje saradnje i njenog proširenja na lokalne zajednice i eparhije.
Učenici su stekli trajna i divna prijateljstva. U narednom periodu se planira i sradanja u oblasti privrede, turističke ponude i sporta.
“Zaključeno je da ustavna odredba o saradnji i negovanju veza sa Republikom Srpskom treba da se ostvaruje na svaki način, a ovaj projekat je odličan primer za to”, dodaje Ružica Pavlović.
Projekat Gimnazije “Bora Stanković” u Nišu i škole “Aleksa Šantić” iz Nevesinja podržali su Ministarstvo za inostrane poslove Uprava za dijasporu i saradnju sa Srbima u regionu, Ministarstvo prosvete Republike Srbije, Eparhija niška i Eparhija Zahumsko Hercegovačka i pomorska kao i konzularni predstavnici Srbije u Mostaru i Trebinju. Njima su se pridružili i Elektroprivreda Nevesinja, potom Gradska opština Medijana , JKP “Parking servis”, JKP “Naisus”, gradska uprava Grada Niša kao i pojedinci.